Druhý březnový den hostila Viktoria Plzeň v utkání 19. kola Gambrinus ligy ve Štruncových sadech ostravský Baník. Přinášíme vám klubový zpravodaj VIKTORIÁN k tomuto...

Druhý březnový den hostila Viktoria Plzeň v utkání 19. kola Gambrinus ligy ve Štruncových sadech ostravský Baník. Přinášíme vám klubový zpravodaj VIKTORIÁN k tomuto utkání.

 

Jak to vidím já – Adolf Šádek

Do Viktorie Plzeň jsem přišel letos v lednu ze Sokolova. Viktoria je plně profesionální klub, ve všech směrech se tady pracuje na nejvyšší možné úrovni. Práce tady mě naplňuje, je tu spousta lidí, kteří mají fotbal rádi a jsou pro něj stejně tak zaujatí a zapálení jako já. Moje role v Plzni je klub po sportovní stránce stabilizovat. Tím v žádném případě nechci říct, že by stabilizovaný nebyl, ale je tady řada věcí – a už na úrovni mládeže nebo dospělých – na kterých pracujeme. S trenéry koordinujeme přípravu, doplňujeme kádry mužstev i mládežnických, sledujeme a společně se skauty vytipováváme vhodné hráče v celém západočeském regionu a nejtalentovanější fotbalisty se snažíme přivádět do Plzně už v brzkém věku, dřív než jako dospělé či dorostence.

Na úrovni mužů je to trošku složitější, přišel jsem do Plzně v době, kdy už odchody byly připravené. Doplnění jsme se snažili s majiteli klubu, panem Kořínkem a trenéry doladit tak, aby to byly platné posily, aby sem hráči nešli za trest, aby to nebyla jen jména, ale kluci, kteří tady chtějí hrát fotbal.

Máme za sebou velmi úspěšná první dvě jarní kola. Mediální humbuk, že jsme citelně oslabili, který tady před sezónou vypukl a vyvrcholil týden před zápasem s Brnem, byl docela silný. Média nás pasovala téměř na outsidera ligy. Ale už první dvě kola ukázala, že doplnění týmu bylo velice citlivé a na všech postech kvalitní. Hráči, kteří přišli na poslední chvíli, do mužstva velmi dobře zapadli. A už jsou to Ludovic Sylvestre, Adam Varadi, Milan Petržela, všichni mají ohromnou chu do fotbalu, chtějí hrát a příchod do Plzně pro ně není krok zpátky, naopak, pro všechny posily znamená Viktoria novou motivaci, nový impuls. Viděl jsem Viktorii v osmi posledních podzimních kolech a troufnu si říct, že současný herní projev je minimálně stejný. V některých chvílích působí kluci dokonce daleko lépe, než na podzim. Jediný, kdy se zatím nemůže správně nastartovat je Paulo Rodriguez. Přechod z druhé ligy, kde působil pouze půl roku, byl pro něj zřejmě hodně rychlý, ale věřím, že pokud dostane příležitost v dalších zápasech, že se prosadí, protože fotbalista je to bezpochyby kvalitní.

Také obava, která panovala na postu brankářské jedničky, se ukazuje jako lichá. Luboš Ilizi se prezentuje velmi kvalitními a spolehlivými výkony, takže současná Viktoria je ve všech směrech minimálně stejně hodnotným týmem jako na podzim.

Dnes nás čeká duel s Baníkem Ostrava o čtvrté místo v tabulce. Utkání bude určitě hodně zajímavé, mělo by mít náboj od první minuty. Bude to nesmírně těžký zápas. V naší sestavě bude pořád chybět Petr Trapp a teď navíc bohužel i Adam Varadi, který se vykartoval, takže trenér Levý bude postrádat dva hráče ze základní sestavy. Ale po doplnění máme v současné době velmi kvalitní kádr, což se projevilo i před týdnem v utkání na Bohemians. I hráči, kteří se rozcvičovali během utkání a byli připraveni do hry naskočit, a už Navrátil, Halama, Borek, Psohlavec, Vrzal, to jsou všechno fotbalisté, kteří se mohou do týmu kdykoliv zařadit a budou platnými hráči. Jsem přesvědčen, že trenér Levý si s tím určitě poradí a mužstvo na zápas dobře připraví. Věřím, že kluky přijde podpořit co nejvíc lidí, že s Baníkem Ostrava vyhrajeme a posuneme se po 19. kole na čtvrté místo v tabulce, což určitě nikdo v Plzni nepředpokládal.

 

 

 

Představujeme hráče FC Viktorie Plzeň

Adam Varadi (*30. 4. 1985)

Jeden z nováčků v dresu Viktorie Plzeň na sebe upozornil už ve 20. minutě jarní premiéry s Brnem. Chladnokrevně proměnil první brankovou příležitost a rozjásal tribuny. I ve druhém utkání na Bohemians se dokázal střelecky prosadit. Jenže zároveň viděl v obou zápasech žlutou kartu, a protože měl na svém kontě už dvě z podzimu, bude tentokrát na hřišti chybět. A zrovna proti svému bývalému klubu, Baníku Ostrava!

„Začátek jara se mi opravdu povedl a doufám, že to takhle půjde dál,“ říká spokojeně třiadvacetiletý kanonýr. „Akorát mě mrzí ty čtyři žluté karty…“ dodává smutně Varadi a vrací se k utkání na Bohemians. „Smůla byla, že jsme ten zápas nedokázali dotáhnout do vítězného konce. Utekly nám dva body, ale jsem přesvědčený, že na to, že jsme hráli venku a na Bohemce, jsme předvedli moc dobrý výkon. Škoda jen inkasovaného gólu v poslední minutě.“

Adam Varadi upoutal nejen svými góly, ale také skvělou spoluprací s další posilou, Ludovicem Sylvestrem. Na hřišti se zdá, jakoby spolu tyhle dva hráli odmalička… „Ludovic je kolektivní hráč a mě se s ním hraje výborně. Narazí, vrátí balón do běhu a navíc ho dokáže dát přesně. Také s Ferencem Róthem se  mi hraje moc dobře,“ pochvaluje si Adam Varadi nové spoluhráče. „Myslím, že jsme do Viktorie dobře zapadli.“

S fotbalem začal ve Válcovnách plechu Frýdek-Místek. „Hrál jsem tam od malinka, ani nevím, kolik mi bylo. Pak asi v šesté třídě si mě vzali do Baníku… Půl roku jsem hostoval na Žižkově, půl roku v Teplicích, pak jsem se vrátil do Baníku a teď jsem v Plzni,“ shrnul Adam Varadi svoji dosavadní kariéru.

 

Fotbalové vzory:          Nemám vyhraněný vzor, líbí se mi anglický styl a někdy bych si tam rád zahrál.

Fotbalové sny a touhy: Určitě zahraničí, anglická liga.

Nejhezčí okamžik kariéry:        Titul mistra ligy s Baníkem

Nejhorší okamžik kariéry:        Nejhorší operace kolena před půl tři čtvrtě rokem.

Nejsilnější fotbalová zbraň:       Důraz, rychlost.

Největší slabina:           Tu nemám! (smích) Tak vážně, asi technika.

Oblíbené jídlo:  Králík s bramborovým knedlíkem a špenátem.

Oblíbené pití:    Fanta. Po vítězném zápase pivo.

Záliby, koníčky:           Přítelkyně. A veškerý sport. Tenis, plavání…

Rodina:            S přítelkyní máme v Plzni pronajatý byt.

Viktoria Plzeň:  Je to sympatický klub, má mladý kádr. I město se mi líbí, je to tady super. Takže doufám, že to tak zůstane i do budoucna.

Baník Ostrava: Bude to nepříjemné, nesmím hrát kvůli žlutým kartám, tak budu držet palce jenom na tribuně. Ale určitě pošlu nějakou prémii klukům do kabiny. Doufám, že vyhrajeme a postoupíme na čtvrté místo v tabulce. A bylo by fajn,. kdybychom se tam udrželi až do konce… Moc mě mrzí, že hrát nemůžu. Je to na prd, no…

 

 

 

Záložník TomᚠKrbeček věří v motivaci spoluhráče:

Adam Varadi snad vypíše prémie!

Dvaadvacetiletý fotbalista Viktorie Plzeň TomᚠKrbeček se zapsal do povědomí fanoušků jako útočník a střelec. Má na svém kontě deset ligových branek a jeho radost po vítězné trefě se dostala i na obálku knihy Vzestupy a pády aneb historie FC Viktorie Plzeň. V této sezóně se posunul na post defenzivního záložníka a na jaře byl u toho, když Viktoria porazila doma Brno i přivezla bod z Bohemians. „Se čtyřmi body můžeme být spokojeni, i když na Bohemce jsme sahali také po výhře… Ale zvenku se i bod počítá,“ konstatuje TomᚠKrbeček.

Jeho tým přitom na Bohemians dvakrát vedl a vyrovnávací gól inkasoval až těsně před závěrečným hvizdem. „O to větší je to škoda,“ lituje Tomáš. „Vždycky jsme se dostali do vedení, ale v závěru obou poločasů jsme obdrželi gól. V šatně po zápase to vypadalo hodně smutně. Ale věděli jsme, že Bohemka bude mít podporu fanoušků, že hraje o záchranu a že bude muset vyhrát, takže před zápasem bychom bod určitě brali. Jenže pokud dostaneme gól tři minuty před koncem, tak nás to prostě moc mrzí,“ říká dlouhovlasý hráč.

Také on si rychle zvykl na nové spoluhráče v dresu Viktorie a i jeho se změny dotkly, když se v sestavě posunul z útoku do zálohy. „Už na podzim jsem odehrál na postu defenzivního záložníka docela dost minut. V útoku jsem moc nehrál, takže to pro mě až tak velká změna není. Noví hráči, to jsou všechno dobří kluci, rozumíme si s nimi v pohodě, takže tam není žádný problém,“ vypráví TomᚠKrbeček, jehož dvojče Lukᚠse stejně jako kdysi otec věnuje brankářskému řemeslu.

Posily se Plzni opravdu povedly. Adam Varadi vstřelil ve dvou zápasech dva góly, Ludovic Syslvestre byl dvakrát nejlepší na hřišti. „Určitě, takových hráčů jako je Luďa české lize moc není,“ souhlasí Krbeček. „Je radost se na něj dívat. Všichni mají svoji kvalitu. Varadimu se daří střelecky, takového hráče jsme moc potřebovali, když odešli Fillo s Jarolímem, kteří dali na podzim deset gólů. Museli jsme najít někoho místo nich. Varimu to tam padá a to je dobře,“ doplňuje.

Jak komunikujete s cizinci, Rodriguezem, který umí jen portugalsky a Sylvestrem, který hovoří pouze francouzsky?

„Mluvíme s nimi normálně česky, oni na hřišti všem těm českým pokynům rozumějí. Tam není žádná bariéra. Mimo hřiště se bavíme s Paulem taky normálně česky, on umí. S Luďou je to trošku složitější. Když odešel Čiko (přezdívka Jana Zakopala, pozn. red.), to byl takový překladatel, tak už tady nikdo není, kdo by s ním anglicky nebo španělsky promluvil. Ale já jsem Luďu snad v soukromí ještě neslyšel promluvit,“ směje se Tomᚠa dodává: „Ano,, Sylvestremu říkáme Luďo anebo Ludvo!“

Vrame se k aktuálnímu utkání s Ostravou. Po pátém Brnu přijede do Plzně momentálně čtvrtý tým tabulky, Baník Ostrava.

„Bude to těžké utkání. Zápas bude mít zase pikantní příchu. Určitě chceme vyhrát a potěšit naše fanoušky. Věřím, že jich přijde znovu hodně a povzbudí nás. Škoda, že kvůli žlutým kartám nebude moct hrát Adam Varadi. Ale přišel k nám právě z Ostravy, tak doufám, že vypíše za vítězství nějakou prémii,“ těší se TomᚠKrbeček.

 

 

Hráčky i trenéři Viktorie reprezentují

Za tři týdny – 21. a 23. března – sehrají české reprezentantky do 19 let v Nymburce dva přátelské zápasy se Švýcarskem. Viktorii Plzeň v reprezentačním výběru zastupují tři hráčky, sestry Lucie a Veronika Ranglovy a Blanka Beštová. Na lavičce navíc tento tým vedou plzeňští trenéři Josef Dobrý a Luděk Šilhánek.

Rozhodující akcí sezóny bude pro reprezentační celek závěrečná fáze kvalifikace o postup na mistrovství Evropy, které se uskuteční v červnu ve Francii.

Kvalifikace se měla původně hrát ve Finsku, ale nakonec byla přeložena do Rakouska. Kromě českého celku a domácích Rakušanek se bojů zúčastní skandinávské týmy Švédska a Finska. Na šampionát postoupí jen vítěz skupiny.

„Finky a Švédky jsou největšími favoritkami kvalifikace, ale my je chceme co nejvíce potrápit,“ plánuje plzeňský reprezentační trenér Josef Dobrý.

 

 

Ženy Viktorie remizovaly ve Varech

Nerozhodně 2:2 skončil další přípravný zápas fotbalistek FC Viktoria Plzeň. Šestý tým nevyšší soutěže prohrával v Karlových Varech s vedoucím celkem druhé ligy 0:2, ale dvoubrankový náskok nakonec srovnal.

Viktoria nastoupila na umělém trávníku v Drahovicích bez čtyř hráček základní sestavy (Markové, Majíčkové, Valečkové a Malátové). Plzeň měla hru ve své moci, dobře kombinovala a vytvářela si gólové příležitosti. „Byl to zápas velmi dobré úrovně. Soupeř byl kvalitní, ne náhodu vede druhou ligu a usiluje o postup mezi elitu,“ komentoval sílu soupeře trenér Viktorie Plzeň Josef Dobrý.

„Děvčata musím pochválit za předvedenou hru. Některým kombinační akcím jsem zatleskal. Nedostatkem byla naopak malá koncentrace v úvodu zápasu, kdy jsme dvakrát lacino inkasovali. Ale to jsme si v kabině o poločase vyříkali,“ dodal trenér Dobrý.

 

Karlovy Vary – FC Viktoria Plzeň 2:2 (2:1), branky Plzně Hanžlová a Vachlová.

Viktoria: Odlasová – Bohmannová, Ostrochovská, Vajcová – L. Ranglová (46. Fajfrlíková), Černá, Vachlová, Myslíková (46. Hanzlíková) – Šuhajdová (46. Merkelová), Mikysková, Hanžlová. Trenér: Josef Dobrý.

(s využitím Plzeňského deníku)

 

 

 

Program mládežnických týmů

1. dorostenecká liga

16. kolo           pátek 7. března v 11 a ve 13.15 hod.   FC Viktoria Plzeň – Tescoma Zlín

17. kolo           sobota 15. března        FC Hradec Králové – FC Viktoria Plzeň

18. kolo           pátek 21.března v 11 a ve 13.15 hod.             FC Viktoria Plzeň – SK Dynamo České Budějovice

19. kolo           pátek 28. března ve 12 a ve 14.15 hod.           FC Viktoria Plzeň – SK Slavia Praha

 

Česká liga dorostu

16. kolo           sobota 15. března        SK Kladno – FC Viktoria Plzeň B

17. kolo           neděle 23. března v 10.15 a ve 12.30hod.       FC Viktoria Plzeň B – FK Marila Příbram B

18. kolo           neděle 30.března          FK Teplice B – FC Viktoria Plzeň B

19. kolo           neděle 6. dubna v 11 a ve 13.15 hod.  FC Viktoria Plzeň B – FK AS Pardubice

 

Česká liga žáků

16. kolo           sobota 15. března        FC Hradec Králové – FC Viktoria Plzeň

17. kolo           sobota 22. března v 11 a ve 12.45 hod.           FC Viktoria Plzeň – FK Mladá Boleslav

18. kolo           sobota 15. března        SK SIAD Most – FC Viktoria Plzeň

 

 

Česká divize žáků

14. kolo           neděle 30. března v 10.15 a ve 12 hod.           FC Viktoria Plzeň B – Slovan J. Hradec

15. kolo           sobota 5. dubna           TJ Sušice – FC Viktoria Plzeň B

 

 

V plzeňském dresu si chci zahrát ligu!

Jedním z největších talentů fotbalové Viktorie Plzeň je sedmnáctiletý obránce LukᚠNový. Před pár dny se vrátil ze srazu reprezentační osmnáctky vedené Milanem Bokšou a chystá se na počátek března, kdy v národním dresu sehraje dvojzápas v Belgii. Kapitán starších dorostenců Viktorie už v Plzni podepsal profesionální smlouvu a svůj fotbalový cíl má jasný: zahrát si v dresu Plzně první ligu.

LukᚠNový bydlí ve Vejprnicích, kde také v pěti letech s fotbalem začínal. „Praděda i děda hráli v místní Slávii, já tak navázal na rodinnou tradici,“ líčí Nový. Ve Slávii Vejprnice se ale dlouho neohřál. Už o rok později ho přetáhla plzeňská Viktoria a Nový začal navštěvovat 33. ZŠ v plzeňských Skvrňanech. „Tady mě trénovali Filip Linhart a Josef Žaloudek,“ rekapituluje a vzpomíná, jak slavný kouč Pavla Nedvěda Žaloudek ve škole i přespával.

Po základní škole nastoupil LukᚠNový na dopravní průmyslovku, kde teď studuje ve druhém ročníku. Při tom prolétl viktoriánskými týmy U16 a U17 a rovnou se zabydlel v osmnáctce. Teď převzal kapitánskou pásku v úspěšné devatenáctce, která pod vedením Karla Krejčího přezimuje na skvělém druhém místě ligové tabulky a už nakoukl i do juniorského týmu Františka Sluky. „Jako kapitán devatenáctky jsem víc kontaktu s trenéry, cítím větší zodpovědnost. Pásku ale beru jako určitý bonus, hlavně musím dál hrát to své,“ míní fotbalový talent. Na podzim nastupoval nejprve jako pravý obránce, teď figuruje na postu stopera. „Naše druhé místo je skvělé, bude ale těžké ho udržet. Laku jsme si nasadili hodně vysoko. Naše výsledky jsou hodně sledované v novinách i na internetu, to je určitě velká motivace pro to makat dál.“ Blonďatý obránce s motivací problém nemá. „Chci se fotbalem živit, takže je třeba poctivě dřít a pracovat na sobě.“

Skloubit školu a sport není podle Nového úplná legrace, ale jde to. „Školu mám od osmi nejdéle do 15.15 hodin. A když trénink začíná od tří, jde to domluvit. Teď trénuji a hraji i s béčkem, které má tréninky i dopoledne. To už je t잚í, ale i to se dá ale zařídit,“ pochvaluje si spolupráci školy a klubu. Mladý Viktorián nezastírá, že jsou dny, kdy na večerní přípravu do školy příliš chuti nemá. „Přijdu zbitý z tréninku, najím se a jsem rád, že zalehnu. Ve škole sice nijak nevynikám, ale rozhodně nejsem žádný průšvihář nebo propadlík.“

Co dal Lukáši Novému fotbal? „Zkušenosti, poznání spousty lidí a hlavně motivaci do budoucna, touhu jít za svým cílem,“ přemítá obránce. A co mu sport vzal? „Asi takové to poflakování po vesnici, nemám ani čas na kamarády.“

Toho v kolonce „dal“ je mnohem víc. „Už jsem s fotbalem prožil hodně krásných chvil. V žácích jsme vyhráli turnaj v Dánsku, s týmem Plzeňského kraje jsme triumfovali na mládežnické olympiádě v Brně, teď nám s viktoriánskou devatenáctkou skvěle vyšel podzim a všechny reprezentační starty také beru jako velký úspěch,“ vypočítává Nový, velký obdivovatel Samuela Eto´oa z Barcelony. Mezi své přednosti počítá rychlost a komunikaci na hřišti, ještě zlepšit by chtěl techniku.

Nejvíc mu dali trenéři Linhart, Sluka a teď Krejčí. Cílů má hodně. „Když to vezmu postupně, tak teď uspět s dorostem, poté v juniorce a nakonec se prosadit do ligového týmu,“ nastiňuje časový horizont. „Je fajn, když vidím, že trenér Stanislav Levý naše zápasy sleduje a sám dává příležitost mladým klukům,“ dodává.  

A že Nového sen zakopat si ligu nemusí zůstat jen přáním, naznačují slova trenéra Karla Krejčího. „ Lukᚠmá pro fotbal výbornou povahu. Je to chytrý kluk a velký bojovník. I při náročných kondičních cvičeních zůstává pozitivní. Navíc nerad prohrává. Podzim začínal jako pravý obránce, pak se velice rychle adaptoval na postu stopera, celkově odehrál velice slušný podzim. Má dobře nastartovanou kariéru. Když bude mít štěstí, když bude na sobě stále poctivě pracovat, může to dotáhnout daleko,“ je si jist Krejčí.   

 

  

 

 

Jak jsme hráli s Baníkem

Historií vzájemných zápasů mezi Plzní a Ostravou listoval Václav Přibáň

Baník Ostrava je v současnosti druhým prvoligovým klubem v počtu odehraných sezón bez přerušení, tento ročník je již 41. a dnešní utkání ve Štruncových sadech 1211. v řadě. A hned to první, které otevíralo sezónu 1967/68, sehráli ostravští právě v Plzni. Oba nováčci se rozešli smírně 1:1.

Od té doby si ve vzájemných zápasech Ostrava udržuje výrazně aktivní bilanci, když vyhrála 24x (z toho v Plzni 9x), Plzeň zvítězila 7x (z toho v Ostravě 2x), 14x se hrálo nerozhodně (8x v Plzni, 6x v Ostravě). Vzácnou výjimkou byla sezóna 1973/74, kdy plzeňští vyhráli nejen doma (2:0), ale i jarní zápas v Ostravě (1:0), a tato jediná výhra venku nakonec rozhodla o záchraně.

Na podzim 1974 vyhrála Ostrava v Plzni 2:0, v půlce sezóny byla 4. se sedmibodovým náskokem na poslední Plzeň, ale na jaře se vše otočilo – zatímco plzeňští se zachránili kolo před koncem (obsadili 10. místo), ostravští se udrželi až v posledním kole díky nejlepšímu skóre při stejném počtu bodů jako 14. Třinec a 15. Sparta! Jarní zápas v Ostravě skončil 3:3.

Velmi neobvyklý průběh, jaký zřejmě v žádné jiné ligové sezóně nemá obdoby, měl ročník 1975/76. Po podzimní části byla Ostrava až na 12. místě (ale jen se čtyřbodovou ztrátou na prvního), jarní část však odehrála pouze s jedinou porážkou (na Slavii) a zakončila ji čtyřmi výhrami v řadě. Tu úplně poslední zaznamenala právě ve Štruncových sadech, čímž připravila Plzni jedinou domácí prohru (0:1), ale především získala svůj premiérový mistrovský titul! Za celých 29 kol nevedla ani jednou tabulku, do čela se dostala až v tom závěrečném, zato však definitivně. Podobný „kousek“ (být poprvé na 1. místě až v konečné tabulce) jinak nikdo v nejvyšší soutěži s 16 kluby nedokázal…

Sezóna 1976/77 také připomínala „přesýpací hodiny“. Obhájce titulu skončil až sedmý, dokonce o jedno místo a jeden bod za Plzní, vzájemná utkání měl ale opět úspěšnější – 2:2 a 2:0.

Až v sezóně 1979/80 (po předchozím 2. místě) se do Ostravy vrátil mistrovský titul, zvláštní „náboj“ mělo utkání v Plzni dvě kola před koncem v květnu 1980 (1:1). Bez ohledu na výsledek bylo rozhodnuto jak o ostravském titulu, tak i o plzeňském sestupu. Autor ostravské branky Verner Lička se stal nejlepším střelcem této sezóny. Hned za rok Ostrava prvenství obhájila, pak ještě skončila 2x po sobě druhá. Od září 1978 do června 1983 neprohrála celkem 74 domácích utkání v řadě.

Na podzim 1986 byl nováček z Plzně i po 9. kole jako jediný v lize bez výhry (i to byla jedna z příčin sestupu), poslední zápas v této řadě se odehrál právě v Ostravě. Domácí kanonýr Václav Daněk proměnil dvě penalty, 2x skóroval i plzeňský Jiří Sloup, na konečných 4:3 snížil také z penalty. Na jaře o výhře Plzně 1:0 rozhodla rovněž penalta… Na vítězství nad Ostravou se čekalo 13 let (zápasů bez výhry bylo také 13)!

V sezóně 1988/89 vyšli plzeňští úplně naprázdno, v Ostravě podlehli 1:3 (třetí gól vstřelil opět Václav Daněk) a na jaře i doma 0:2, když skóre otevřel až 11 minut před koncem Radim Nečas, druhý úder přišel už za tři minuty… Byla to druhá ze tří domácích porážek, která „spolurozhodla“ o dalším plzeňském pádu. Poslední čtyři zmíněná utkání odchytal v ostravské brance reprezentační gólman Luděk Mikloško.

V minulém desetiletí, již v nejvyšší české soutěži, docházelo naopak k velmi těsným výsledkům. Po podzimní prohře 1:2 vyhrála Viktoria jarní zápas 1:0 brankou Marcela Švejdíka. V následující sezóně zvítězili vždy 1:0 ostravští, v Plzni rozhodl Luboš Knoflíček, rozhodčí Milan Brabec (později se „proslavil“ zejména telefonáty s Ivanem Horníkem) vyloučil plzeňského Miroslava Miku. I v srpnu 1995 se opakovalo skóre 1:0, tentokrát pro Viktorii, v Luční ulici rozhodl Miloš Slabý. V jarním utkání v Ostravě sice Plzeň dotáhla dvoubrankovou ztrátu, domácí však zachránila penalta v 85. minutě – 3:2.

V sezóně 1996/97 (poprvé od března 1979) Plzeň v Ostravě alespoň remizovala (za domácí vyrovnával na 1:1 opět z penalty Martin Čížek), body se dělily i ve Štruncových sadech po bezbrankové remíze.

Po roce a půl, v listopadu 1997, se zopakoval v Ostravě výsledek 3:2 i s totožným sledem branek, dvougólový náskok získali domácí již v 9. minutě (svůj 1. ligový gól vstřelil Libor Sionko). Po plzeňském vyrovnání rozhodl devět minut před koncem Petr Samec, který vystřídal Marka Jankulovského, v nastavení Aleš Pikl neproměnil penaltu… V dubnu 1998 se Viktoria dočkala své dodnes poslední domácí výhry. Skóre otevřel Miloš Slabý (hrál 300. ligový zápas), ve 2. půli zvýšil vedení TomᚠHeřman, na konečných 3:1 upravil Stanislav Purkart.

V listopadu 1998 již plzeňští nedotáhli utkání k vítěznému konci – na branku Stanislava Purkarta ze 3. minuty odpověděl po změně stran Petr Samec, který byl později vyloučen. V květnu 1999 vyhrála Plzeň nečekaně v Ostravě (po 25 letech, také 1:0 a opět jediná výhra venku v sezóně) poslední prvoligovou brankou Stanislava Purkarta (proti Ostravě skóroval ve třech zápasy po sobě). Na záchranu to ale stejně nestačilo, ostravští totiž ztratili body i s dalšími ohroženými celky, hlavně s Opavou a Příbramí…

Od návratu do ligy v roce 2000 až do současnosti už Viktoria nad Baníkem ani jednou nevyhrála. Nejblíže k tomu měla hned v 1. utkání z této řady v září 2000 – o výhru přišla až dvě minuty před koncem z penalty… Jarní zápas byl jasnou záležitostí ostravských 3:0 (skóre otevřel Milan Baroš).

Po dvouleté přestávce se hrálo znovu v Ostravě, které výhru 2:0 zajistil Zdeněk Pospěch. Plzeňští dohrávali bez dvou vyloučených hráčů, za této situace padla druhá branka. V březnu 2004 pro změnu v Plzni šli opět ostravští do dvoubrankového vedení a také zásluhou jediného střelce – Miroslava Matušoviče. Po zahozené penaltě Plzeň přece jen vstřelila 1. jarní branku – míč si srazil do vlastní sítě obránce Radoslav Látal (1:2). Tento výsledek ještě více napověděl, kdo bude první a kdo sestoupí… Ostrava se stala mistrem po 23 letech, celkově počtvrté v historii.

Až v listopadu 2005 získala Viktoria alespoň bod za bezbrankovou remízu, spíš to však byla ztráta, nebo domácí nastřelili 2x břevno ostravské branky! V Ostravě si ale připsali nejvyšší prohru v historii české ligy – 6:0. Gólem na 4:0 k tomu (v den svých 21. narozenin) přispěl i Adam Varadi (nyní nová posila Viktorie).

Zcela jinak dopadlo další utkání na ostravské půdě v září 2006. Domácí sice dlouho vedli, ale minutu před koncem vyrovnal TomᚠBorek (1:1). Adam Varadi spálil tři gólové šance, vše si však vynahradil v jarním zápase v Plzni, když 11 minut před koncem jedinou brankou rozhodl o výhře Baníku.

V podzimní části této sezóny skončily právě v Ostravě hned dvě plzeňské série – 8 zápasů bez prohry celkem a rovněž 8 bez prohry na soupeřových hřištích. Před návštěvou 13.540 diváků zajistil domácím výhru 2:0 Róbert Zeher. Brankář Viktorie Plzeň Luboš Ilizi odchytal své první utkání v české nejvyšší soutěži.

 

 

FC Baník Ostrava

 

DOZORČÍ RADA

Předseda dozorčí rady:            Vojtěch Flégl

Člen dozorčí rady:        JUDr. Rudolf Řehánek

Člen dozorčí rady:        Jakub Kahoun

 

PŘEDSTAVENSTVO

Předseda představenstva:         Mgr. TomᚠTrucha -

Člen představenstva:    Ing. Verner Lička

Člen představenstva:    Igor Bruzl

 

 

VEDENÍ SPOLEČNOSTI

Výkonný ředitel klubu a generální sekretář:      TomᚠTrucha

Generální manažer:       Verner Lička -

Marketing manažer:      Šárka Mokrá -

Provozní manažer:        Petr Konderla

Manažer pro komunikaci a vnější vztahy:         Igor Bruzl

 

 

Realizační tým

Trenér: Karel Večeřa   (1955)

Asistent trenéra:           Karel Kula       (1963)

Asistent trenéra:           Svatopluk Schäffer       (1951)

Masér: Pavel Dudziak

Masér: Ladislav Krabec Masér

Kondiční trenér:           Paolo Terziotti

Lékař týmu:      Jaroslav Husták

Lékař týmu:      TomᚠPavliska

Lékař týmu:      Josef Kundrát

Lékař týmu:      René Boglevský

 

Soupiska A mužstva

Brankáři:

1          Antonín Buček (24.2.1984)     188/82

16        TomᚠBernady           (24.10.1969)   193/95

30        Petr Vašek       (9.4.1979)       189/86

 

Obránci:

2          Mário Križan   (28.7.1989)     183/73

3          Radim Řezník   (20.1.1989)     180/74

5          René Bolf         (25.2.1974)     188/84

6          David Bystroň  (18.11.1982)   189/86

12        Petr Cigánek    (3.9.1986)       181/78

15        Petr Čoupek    (10.5.1982)     179/71

19        Petr Pavlík       (22.7.1987)     189/83

22        Daniel Tchuř    (8.8.1976)       178/75

23        Aleš Neuwirth  (4.1.1985)       189/81

26        Pavel Ricka      (28.1.1987)     186/81

 

Záložníci:

4          Martin Lukeš   (17.11.1978)   181/78

8          Rudolf Otepka (13.11.1973)   173/68

11        František Rajtoral        (12.3.1986)     177/75

18        TomᚠMarek  (20.4.1981)     177/74

20        Petr Tomašák  (20.2.1986)     179/71

21        Ondřej Ficek   (18.8.1988)     169/64

24        František Metelka        (8.4.1980)       185/81

 

Útočníci:

9          TomᚠMičola  (26.9.1988)     178/75

10        Róbert Zeher   (12.2.1985)     181/79

17        LukᚠMagera  (17.1.1983)     195/87

25        Václav Svěrkoš           (1.11.1983)     183/78

27        TomᚠVro     (6.9.1988)       183/73