PŘIPOMÍNÁME - Ve více než stoleté historii hrála plzeňská Viktoria s izraelským klubem dosud jen dvakrát. Stát Izrael vznikl v roce 1948, před tímto mezníkem se vzájemné souboje konat ani nemohly a po něm se odehrály až v posledních letech. Oba vzájemné duely patří do novodobé historie plzeňského klubu. Příznivci je jistě mají ještě v živé paměti. Dvakrát byl soupeřem Viktorie populární klub Maccabi Haifa a vždy se jednalo o přípravné utkání v rámci letního soustředení v Rakousku.

Ve více než stoleté historii hrála plzeňská Viktoria s izraelským klubem dosud jen dvakrát. Stát Izrael vznikl v roce 1948, před tímto mezníkem se vzájemné souboje konat ani nemohly a po něm se odehrály až v posledních letech. Oba vzájemné duely patří do novodobé historie plzeňského klubu. Příznivci je jistě mají ještě v živé paměti. Dvakrát byl soupeřem Viktorie populární klub Maccabi Haifa a vždy se jednalo o přípravné utkání v rámci letního soustředení v Rakousku.

Poprvé to bylo 8. července 2009, kdy Viktoria sehrála s tehdy jedenáctinásobným vítězem izraelské ligy a pravidelným účastníkem evropských soutěží první utkání na soustředění. Viktoria nastoupila v sestavě Ticháček (46. Daněk) - Ševinský (46. Lecjaks), Hájovský (80. Bauer), Navrátil (60. Halama), Limberský - Rajtoral (46. Jiráček), Rada, Kolář (60. T. Krbeček), Horváth - Petržela (68. Kazazič), Střihavka (60. Mlika). Úvod utkání patřil Viktorii, už v první minutě pálil Petržela v šanci mimo, za chvíli další velkou příležitost Koláře zlikvidoval brankář. Po čtrnácti minutách hry však po rohovém kopu soupeře stačila chvilka nepozornosti v defenzívě a Rafaelov zajistil Haifě vedení. Hra měla vysoké tempo a pět minut před přestávkou se Viktorii podařilo vyrovnat. V pokutovém území byl faulován Petržela a Horváth z penalty srovnal na konečných 1:1. Po obrátce se totiž už nic nestalo, přestože se hrál oboustranně technický a hlavně ofenzivní fotbal se šancemi před oběma brankami. Přestože Viktoria nevyhrála, její trenér Pavel Vrba nebyl po utkání nespokojen: "Rozhodně to bylo zajímavé a kvalitní utkání. Na soupeři bylo vidět, že už za čtrnáct dní hraje kvalifikaci o Ligu mistrů. My jsme však v duelu obstáli a byli minimálne vyrovnaným soupeřem." Soustředění v Rakousku bylo pro Viktorii startem do úspěšné sezony na jejímž konci bylo v květnu 2010 slavné vítězství v Českém poháru.

Na další utkání s Maccabi Haifa si Viktoria musela počkat dva roky a opět bylo součástí přípravného soustředění v Rakousku. Stalo se tak po zisku mistrovského titulu a utkání byly součástí přípravy na kvalifikaci o Ligu mistrů. První utkání tam Viktoria prohrála s rumunskou Kluží 1:2 a ve druhém se utkala s klubem z Izraele. Hrálo se 2. července 2011  a Viktoria nastoupila v této sestavě: 1. poločas: Ticháček - Rajtoral, Bystroň, Čišovský, Jiráček - Petržela, Trapp, Horváth, Kolář, Pilař - Hora. 2. poločas: Daněk - Ševinský, Čišovský (60. Neuwirth), Brezinský, Limberský - Petržela (67. Krmenčík), Sladký, Darida, Fillo, Ďuriš - Bakoš. Plzeňský tým byl sice v poli lepším celkem, ale už ve třetí minutě inkasoval branku a v dalším průběhu doplatil na zahazování vyložených brankových šancí. Před půlkou dostal druhý gól a nakonec s Maccabi Haifa prohrál 0:2. V tomto případě se však potvrdilo nepsané pravidlo, že když nejsou dobré výsledky v přípravě, o to lépe se potom mužstvu daří v samotné soutěži. Následující kvalifikací o Ligu mistrů totiž Viktoria prošla bez zaváhání a všechny zápasy vyhrála. Čtvrteční duel v Izraeli bude tak třetím setkáním Viktorie s tamním fotbalem.