O osudu zápasu rozhodl závěr první půle

Fotbalisté Viktorie dokázali zvládnout další klíčový duel jara, v Jablonci vyhráli po trefách Petržely a Koláře ze závěru první půle 2:0 a znovu se přihlásili o souboj o čelo tabulky. Navíc svému soupeři dokázali odskočit na sedm bodů.

Viktoria  vstupovala do dnešního duelu 21. kola Gambrinus ligy s touhou odčinit potupný debakl ze Štruncových sadů na konci minulého týdne, kdy podlehla o záchranu bojující Olomouci vysoko 0:4. Plzeňským navíc po vypadnutí z pohárů zbyla pouze jediná možnost, jak postoupit do evropských pohárů – udržet v ligové soutěži příčku zajišující setkání s evropskými giganty. I proto byl souboj třetí Viktorie na půdě pátého Jablonce tak důležitý. Severočeši vstoupili do jarní části mizerně, naposledy v Edenu pouze remizovali 0:0  se Slávií.

Zápas dvou špičkových a zároveň ofenzivně laděných týmů české lize začal  hned od začátku svižně. V šesté minutě se dostal do výborné pozice po centru Jarolíma Piták. Za malým vápnem ale hlavou těsně minul branku Pavlíka. Pak dostala příležitost Plzeň po faulu na Ďuriše za velkým vápnem domácích. Limberského pokus z deváté minuty ale zastavila jablonecká zeď. Na konci první čtvrthodiny se dostal do stoprocentní šanci po akci Horvátha s Daridou Kolář, trefil ale pouze nohy vybíhajícího Špita. Hned poté se při centru Jabloneckých srazil Pavlík s Limberským. Oba plzeňští hráči zůstali ležet na trávníku, za chvíli se ale vrátili do hry.

Ke konci první půlhodiny ovládli hřiště Viktoriáni. Ve 26. minutě napálil Petržela míč jen do náruče Špita. Poté se dostal ke dvěma hlavičkám snad nejmenší hráč na hřišti Pilař, ani jeden pokus ale nemířil do prostoru branky.  Ve 36. minutě se hnala do protiútoku znovu Viktoria, po ztrátě míče ale z velké dálky vypálil Jablonský, jeho pokus těsně přelétl Pavlíkovo břevno.

Ve 40. minutě Plzeň korunovala své úsilí brankou. Petržela si potáhl na hranici velkého vápna míč doleva a nekompromisně namířil míč k bližší tyči – 0:1. A v poslední minutě se Viktoria radovala znovu. Kapitán Horváth zacentroval zprava, míč propadl u značky pokutového kopu ke Kolářovi, který pohotově levačkou umístil míč do sítě – 0:2.

Druhá půle začala bez změn v sestavě. Zajímavé akce se rodily na obou stranách. Nejdřív vypálil mimo domácí Loučka. V 51. minutě odpověděl krásnou křižnou střelou plzeňský Ďuriš, projektil jen těsně minul Špitovu tyč. Hned o minutu později byl ve velké šanci Lafata, gól ale nepadl, navíc se pískal ofsajd. Z protiútoku hrozil Petržela, střela pravou nohu mířila vysoko nad.

Po hodině hry přece jenom domácí přitlačili Viktorii k vlastnímu vápnu, kolem 65. minuty vznikly ve velkém čtverci Plzně dvě mely, které naštěstí pro hosty neskončily gólem. V 67. minutě vyslal dalekonosnou střelu Darida, míč mířící pod břevno vyškrábl Špit. Z následného rohu se ještě dostal ke střele Petržela. V 71. minutě se dostal do šance střídající Vošahlík. Jablonec navýšil tlak, i díky několika ztrátám hostujícího celku.

Na začátku poslední desetiminutovky nejdřív Lafata hlavou trefil jen náruč Pavlíka. Pak Loučka mířil zdálky hodně nepřesně. V 85. minutě mohla Plzeň soupeře dorazit. Pilař zatáhl míč až k brankové čáře, naservíroval balon Petrželovi, ten ale trefil pouze břevno.

Viktorku to ale mrzet nemuselo, protože závěrečné šance Kopice a Jarolína dokázal zneškodnit Pavlík. Viktoria tak zůstane po 21. kole na třetím místě, na svém kontě už má 40 bodů, na Spartu ztrácí devět bodů.

V dalším kole čeká Vrbovy svěřence nepříjemný soupeř z jihu – České Budějovice s rebelem Tomášem Řepkou. Jihočeši za záchranou v soutěži vykročili na jaře velmi rázně. Plzeň naopak musí překonat komplex z nové arény, na zrekonstruovaném stadionu zatím ještě nepoznala chu vítězství.

FK Baumit Jablonec - FC Viktoria Plzeň 0:2 (0:2)
Branky: 40. Petržela, 45. Kolář
ŽK: -

Baumit Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš, Zábojník, Jablonský (61. Kopic), - Loučka, Jarolím, Piták, Kovařík - Lafata, Třešňák (70. Vošahlík)

Viktoria Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horváth, Darida (83. Trapp), Kolář,  Petržela (89. Hájovský) - Pilař (86. Řezník) - Ďuriš

Rozhodčí: Adámek - Marek, Handlíř