Nadcházející souboj Viktorie se Šachtarem Doněck v Evropské lize oživuje tři roky staré vzpomínky, kdy se plzeňský tým utkal s ukrajinským gigantem vůbec poprvé ve své historii. Po podzimní části Gambrinus ligy sezony 2010 - 2011 vládla Viktoria zcela překvapivě tabulce se čtyřbodovým náskokem před pražskou Spartou.

Nadcházející souboj Viktorie se Šachtarem Doněck v Evropské lize oživuje tři roky staré vzpomínky, kdy se plzeňský tým utkal s ukrajinským gigantem vůbec poprvé ve své historii. Po podzimní části Gambrinus ligy sezony 2010 - 2011 vládla Viktoria zcela překvapivě tabulce se čtyřbodovým náskokem před pražskou Spartou. V zimní přestávce došlo v hráčském kádru k některým změnám, připomeňme ty nejpodstatnější. Do tureckého Sivassporu zamířili stoper Jakub Navrátil s defenzivním záložníkem Tomášem Radou, naopak do Štruncových sadů se ze Slavie vrátil Petr Trapp a především přišel odchovanec Martin Fillo z norského Vikingu Stavanger.

Součástí zimní přípravy bylo soustředění ve Španělsku, kde čekal vedoucí celek první ligy mezinárodní turnaj Copa del Sol, ale také řada dnů naplněných dalšími tréninky. Trenér Pavel Vrba sebou vzal 21 hráčů do pole a tři brankáře. Kapitán Pavel Horváth se na pobyt na jihu Evropy těšil, zvláště když se místo umělého povrchu mělo mužstvo připravovat na hřištích s přírodní trávou, "Zdejší plzeňský sníh všichni rádi vyměníme za přijatelnější podmínky," pochvaloval si.

A prvním utkáním Viktorie ve Španělsku byl souboj se Šachtarem Doněck. Hrálo se v sobotu 29. ledna a Viktoria proti tehdejšímu osmifinalistovi Ligy mistrů nastoupila v sestavě Pavlík - Rajtoral (46. Jiráček), Bystroň, Neuwirth, Limberský - Horváth, Trapp - Petržela (73. Ševinský), Kolář (59. Ďuriš), Fillo (59. Bakoš) - Rezek. Ve střetnutí výborné úrovně byla zpočátku hra vyrovnaná, potom se překvapivě iniciativa přestěhovala na plzeňské kopačky. Dobré příležitosti ke vstřelení prvního gólu nevyužili Fillo s Petrželou, Ukrajinci se příliš do šancí nedostávali. Branky padaly až po obrátce. Ve 49. minutě zahrával Limberský trestný kop, míč poslal Rezka, ten jej prodloužil na Koláře, který mířil přesně, a Viktoria vedla 1:0.

Za pár minut už to mohlo být o dvě branky, ale po faulu na Petrželu poslal Horváth z trestného kopu míč těsně vedle branky. Potom spálil jasnou tutovku střídající Bakoš a na hřišti začal řádit ukrajinský Costa. Nejdřív mu stoprocentní šanci vychytal Pavlík, v 81. minutě však prošel obranou a vyrovnal na 1:1. Minutu před koncem fauloval před vápnem Jiráček, dostal druhou žlutou kartu, následně červenou a z nařízeného trestného kopu střelecky disponovaný Costa rozhodl o výsledku - 2:1 pro Šachtar. V nastaveném čase byl ještě vyloučen Ďuriš.

Trenér Pavel Vrba po utkání rozhodně nebyl zklamán. "Myslím si, že zápas s osmifinalistou Ligy mistrů přinesl výborný fotbal. Deset minut před koncem jsme vedli, ale potom nám docházely síly. Stále trénujeme dvoufázově. Škoda šance Bakoše ve druhé půli, kdybychom vedli 2:0, byl by výsledek asi jiný." Za stavu 1:0 pro Plzeň byl kouč ukrajinského soupeře Mircea Lucescu hodně nervózní, po otočení výsledku si viditelně oddechl a po skončení zápasu Viktorii pochválil. "Na lepší tým než je Viktoria jsme v přípravě ještě nenarazili."

V osmifinále Ligy mistrů si vedli jeho svěřenci výborně. Po výsledcích 3:2 a 3:0 vyřadili AS Řím a zastavila je až ve čtvtrfinále Barcelona. Pozdější vítěz Ligy mistrů nad Šachtarem dvakrát vyhrál (5:1, 1:0). Osud Viktorie na jaře 2011 je dostatečně znám. Na zájezdu ve Španělsku se jí sice výsledkově příliš nedařilo, prohrála se Sportulem 1:4, s Rapidem Bukureš 0:1, na následujícím kempu na Kypru už byla úspěšnější a tažení Gambrinus ligou vyvrcholilo v roce stoletého výročí od založení klubu slavným prvním mistrovským titulem.

Autor: PAVEL HOCHMAN