Ligová derniéra Plzni nevyšla, v Olomouci prohrála

Poslední zápas ligové sezony se novému mistru nepovedl. Na Andrově stadionu byl horším týmem a nakonec  prohrál 1:2. Plzni se tak nepovedlo dotáhnout jarní neporazitelnost až do konce. Viktoria přitom vedla od 12. minuty, ve druhé půli ale Jakub Petr dvěma góly zápas otočil.

Plzeň měla před závěrečným kolem zajištěný titul, před druhou Spartou měla nedostižitelný čtyřbodový náskok. Hráči  zažili bouřlivé oslavy, v týdnu už je čekal volnější režim. V Olomouci ale rozhodně nechtěli prohrát. Plzeň na jaře nenašla přemožitele  a sérii neporazitelnosti chtěla protáhnout na třináct zápasů.

Domácí  vstupovali  do zápasu ve zcela rozdílné náladě. Olomouc nedokázala  postoupit do žádné z evropských soutěží. V ligové soutěži  ztratila šanci na vstup mezi elitní evropské týmy na jaře kvůli tragickému úseku mezi 20. a 27. kolem, kdy v osmi zápasech uhrála pouhé čtyři body.  A příležitost vstoupit do Evropské ligy přes vítězství v Ondrášovce cupu zhasla definitivně v týdnu. Ve finálovém střetu v Jihlavě Sigma podlehla na penalty Mladé Boleslavi.

Andrův stadion přivítal oba soupeře poloprázdnými tribunami. Letošní mistr se představil bez lehce zraněných Horvátha a Bystroně, v základní sestavě chyběl i Rezek s Kolářem.

Začátek zápasu patřil aktivnějším domácím, ale jejich hra končila před šestnáctkou soupeře. Jak být nebezpečný ukázala Plzeň ve dvanácté minutě a hned z toho byl gól. Za obranu soupeře si zaběhl Fillo a jeho přízemní centr na hranici malého vápna si srazil do sítě olomoucký Kučera.

O minutu později konečně vystřelila na bránu i Sigma. S nebezpečným pokusem Petra si ale Pavlík s jistotou poradil. Po čtvrthodině hry se řítil do přečíslení  plzeňský Petržela, ale situaci nezvládl, narazil do bránícího Kučery. Z protiútoku Pavlíka vystrašil Schulmeistr. Jeho střela sice mířila do středu brány, ale mokrý míč proklouzl gólmanovi rukama. Naštěstí ho ještě před čarou dostihl.

I v dalších minutách měla míč častěji na kopačkách Olomouc.  Nejdřív  Škerle hlavou mířil nad, po půlhodině trefil  centrovaný balon na hranici vápna efektně Ordoš, ale míč mířil znovu nad plzeňskou bránu. A do třetice – na penaltě se ocitl Schulmeister, ani on z vyložené šance bránu netrefil.

Kolem čtyřicáté minuty měl další dvě příležitosti Šultes, Viktoria poté po dlouhé době odpověděla nepříjemnou střelou z dálky z kopačky Ďuriše.

Druhá půle znovu patřila herně domácím a ti se prosadili i střelecky. Po necelé hodině hry Hořava bombou donutil Pavlíka k zákroku, vyražený míč Petr nedokázal namířit do sítě. V 63. minutě si ale Petr vše vynahradil. Na hranici vápna si krásně zpracoval vysoký centr a poté zatočil míč do šibenice Pavlíkovy svatyně.

O pět minut později byl znovu v hlavní roli Petr. Přikryl unikl po lajně, poslal mu ideální míč do vyložené šance, útočník Olomouce ale promáchl.  Ale Plzeň nedokázala vzdorovat. V 73. minutě si pohrál s obránci Šultes, posadil míč na hlavu, no komu jinému než Petrovi, a ten otočil skore zápasu na 2:1 pro domácí.

Viktoria nedokázala v závěru utkání vyrovnat, z Hané se tak vrací bez bodu.

Před plzeňskými hráči je nyní dvoutýdenní dovolená, tedy až na reprezentační výjimky. Do Japonska odletí hned pětice Viktoriánů: Limberský, Rajtoral, Kolář, Rezek a Trapp. Ty v zemi vycházejícího slunce čekají duely s Peru a Japonskem.

Ligoví mistři se sejdou znovu k přípravě na další sezonu v pátek 10. června. Proč tak brzy? No přece kvůli Lize mistrů. Viktoria poprvé v historii okusí nejprestižnější evropskou klubovou soutěž, k úvodním zápasům druhého předkola nastoupí již v polovině července. Do té doby odtrénuje Viktoria dva týdny v Plzni a odehraje tři přípravné utkání s Kolovčí, Doubravkou a Sokolovem. Následovat bude herní soustředění v Rakouska, kde Plzeň narazí na zvučné soupeře – Haifu, Lvov a Kluž. Cesta za obhajobou ligového titulu začíná 30. července.

Sigma Olomouc – FC Viktoria Plzeň 2:1 (0:1)

Góly: 63., 73. Petr - 12. Fillo

ŽK: Škerle, Šultes - Brezinský, Limberský

SK Sigma Olomouc: Drobisz – Janotka, Kučera (C), Škerle, Koutný – Hořava, Rossi, Ordoš (59. Navrátil) – Šultes, Petr (82. Bajer), Schulmeister (65. Přikryl)

FC Viktoria Plzeň: Pavlík – Rajtoral, Ševinský, Limberský (C), Brezinský – Fillo (56. Rezek), Trapp (84. Sladký), Jiráček, Petržela – Bakoš, Ďuriš (56. Kolář)

Rozhodčí: Možíš – Chytil, Handlíř

Diváci: 3 562