Mistrovské styky plzeňské Viktorie s Mladou Boleslaví se datují až do období po druhé světové válce. První druholigové kontakty začaly rokem 1955 a s většími či menšími přestávkami pokračovaly až do roku 2003. Za další dva roky přerostly v duely v nejvyšší soutěži, kde se v posledních letech oba kluby setkávají pravidelně.

Mistrovské styky plzeňské Viktorie s Mladou Boleslaví se datují až do období po druhé světové válce. První druholigové kontakty začaly rokem 1955 a s většími či menšími přestávkami pokračovaly až do roku 2003. Za další dva roky přerostly v duely v nejvyšší soutěži, kde se v posledních letech oba kluby setkávají pravidelně.

Duben 1981: Kdo neviděl, ten neuvěřil

Sezona 1980 - 1981 zastihla tehdejší plzeňskou Škodu po dlouhých osmi letech mezi naši elitou opět o stupínek níže. Druholigová soutěž se vlastně jmenovala Národní fotbalová liga a před jejím zahájením patřil plzeňský celek k největším favoritům. Vždy se měl rychle vrátit do první ligy. I proto angažoval nového trenéra Jana Fáberu. Ale už po podzimu to bylo všelijaké, protože na třetí pozici šestibodová ztráta na vedoucí Teplice se zdála být velká. Existoval ještě dvoubodový systém a tak příliš optimismu před jarem v Plzni nebylo. V úvodu sice Škoda porazila 2:0 Liberec, potom však padla v Chomutově 1:2. Králův Dvůr doma rozstřílela 8:2, ale následovala další prohra 1:2 v České Lípě. Vidina návratu do nejvyšší soutěže se hodně vzdalovala, na první místo už byla ztráta osm bodů a fanoušci to zabalili. I proto přišlo na utkání 20. kola s Autoškodou Mladá Boleslav 276 platících diváků. Ve stoleté histori Viktorie možná nejmenší návštěva na mistrovský duel. A podle toho to také dopadlo. J. Čaloun, Forman, Sloup, Kopřiva, Lavička, Sokol, Rejda a spol. zahráli bídně. V poločase sice Škoda gólem Thurnwalda vedla 1:0, ale vše podstatné se odehrálo po přestávce. Pinkas vyrovnal na 1:1, Rejda poslal Plzeň znovu do vedení, Valkoun s Křížem však výsledek otočili a Středočeši nečekaně vyhráli 3:2. Závodní periodikum Škodovák si nebralo servítky: "Není žádným tajemstvím, že hlavním problémem našich fotbalistů je útočná řada, která si počíná velmi stydlivě, ale tentokrát byl ještě větším zklamáním nečekaně slabý a těžko pochopitelný výkon zadáků našeho celku. Hráči by se měli nad sebou zamyslet." Katastrofální byl i počet diváků, kterých přišlo 276 platících, což je jedna z nejmenších návštěv v historii Viktorie. Na konci z toho bylo třetí místo, ale dvanáct botů ztráty za postupujícími Teplicemi. Kouč Jan Fábera se poroučel.

Říjen 1983: Když v Boleslavi řádil Homola

Zcela odlišný výsledek se zrodil o dva roky později v Mladé Boleslavi. Oba celky byly ve hře o postup do nejvyšší soutěže, po deseti odehraných kolech měla Škoda Plzeň o jediný bodík více než Středočeši, na jejichž půdu právě zajížděla. Sestava Stehlík - Hlinčík, Forman, Jeřábek, Paul - Kubata, Beránek, Babka - Homola, Nádraský (46. Moravec), Svoboda (84. Kovačič) předvadla velmi kvalitní výkon, založený na bojovnosti a fyzickém nasazení. Duší všech útočných akcí byl rychlík Jan Homola. Nejdřív protáhl tvrdou střelou z hranice velkého vápna gólmana Stárka, za chvíli si střelu zopakoval a brankář domácích zasáhl jen reflexívně, ale dotřetice se už hosté radovali. Po ukázkové kombinaci mezi Homolou a Paulem, právě Homola otevřel skóre utkání. Mladá Boleslav však vyrovnala ještě do přestávky z přísné penalty. Mnoho ale nechybělo a Stehlík ji vyrazil. Po obrátce měla Plzeň ještě výraznější převahu, když domácí nestačili velkému tempu a snažili se střílet jen z dálky. Plzeňští borci si naopak vypracovali řadu šancí, největší z nich však Kovačič, Homola a Beránek trestuhodně zahodili. Až čtvrt hodiny před koncem se ukázkově trefil opět Homola a rozhodl o zasloužené výhře 2:1. Tentokrát plzeňská Pravda tým Škody pochválila: "Hosté zahráli velmi dobře ve všech řadách, v sestavě nebylo prakticky slabin." Plzeň postoupila v tabulce na třetí příčku, na jaře Boleslav porazila i doma 1:0, ale postup z toho opět nebyl. Jen hodně nelichotivé osmé místo.

Červen 1986: Gól Vandase přinesl postup

Sezona 1985 - 1986 už byla po šesti letech v druholigové společnosti konečně postupová. A definitivu získali plzeňští fotbalisté v předposledním kole v Mladé Boleslavi. Domácí byli rovněž mezi kandidáty na postup, kolo před koncem měli ještě naději, ale museli by Plzeň porazit. Jinak by se rozhodovalo jen mezi Škodou a Chomutovem. Kouč Jiří Rubᚠpostavil mužstvo Lavička - Forman, Kalabus, Sloup, Kopřiva - Vašák, Paul, Chaloupka - Homola, Vandas (75. Nádraský), Kovačič. Za úmorného vedra začali oba soupeři aktivně, více šancí se v úvodu rodilo z domácích kopaček. Hosté však nezůstávali nic dlužni, rychlými přihrávkami zamotávali hlavu domácím obráncům, ale Kovačič ani Vandas z vyložených pozic nedokázali skórovat. V době, kdy se ručička hodin blížila k pětačtyřicítce, se na malém prostoru uvolnil přes tři hráče Vandas a nedal brankáři nejmenší šanci - 0:1. Gól do šatny zákonitě posadil do sedla hráče Škodovky, kteří po přestávce už jednoznačně diktovali tempo hry. Domácím nedovolili prakticky nic a zápas dotáhli do vítězného konce. Když se navíc po závěrečném hvizdu dozvěděli, že Chomutov prohrál doma 0:1 s Gottwaldovem, nebrala jejich radost konce. Plzeň byla v první lize a zpáteční cesta autobusem byla hodně veselá. Titulek v Československém sportu hovořil jasnou řečí: "Rozhodnuto: Plzeň zaslouženě do I. ligy"

Červen 1991: V Boleslavi hrál Nedvěd za Plzeň naposled

Držitel Zlatého míče 2003 pro nejlepšího fotbalistu Evropy Pavel Nedvěd hrál jedinou sezonu za dospělé plzeňské Škody. Byl do druholigový ročník 1990 - 1991. Poprvé nastoupil v prvním kole proti Xaverovu (5:0), kdy byl autorem jedné z branek a naposledy před odchodem na vojnu do pražské Dukly nastoupil v předposledním kole v Mladé Boleslavi. Plzeň byla stále ještě ve hře o postup, potřebovala na půdě soupeře, kterému už o nic nešlo, zvítězit a také se ji to podařilo. Sestava Průša - Mejdr, Krs, Belšán, Bečka - Nicklas, Hudec, Šmejkal (69. Nedvěd) - Vaňous, Hogen, R. Vonášek (28. P. Vonášek) předváděla kvalitní fotbal, ale výsledek ovlivnil rychlý vedoucí gól hostů, který si domácí hned v první minutě vstřelil sami. Po obrátce byl va vápně faulován Hogen a nařízenou penaltu Belšán proměnil. Za stavu 2:0 nastřelil střídající Pavel Nedvěd břevno, ale za chvíli Petr Vonášek proměnil svůj únik a Plzeń už vedla 3:0. Domácí sice snížili, ale výhru 3:1 brala Škodovka. "Velmi cenná výhra se zrodila po kvalitním výkonu, ale o postupujícím se rozhodne až v následujícím poslednm kole," napsala po utkání Pravda. První ligu však nevybojovala, skončila až druhá za Českými Budějovicemi, Pavel Nedvěd odešel a plzeňský dres už nikdy neoblékl.

Srpen 2001: Rozhodly dva góly Slezáka

V druholigové sezoně 2001/02 přijela Mladá Boleslav do Plzně již ve 2. kole a protože Viktoria v premiéře padla 1:3 v Kolíně potřebovala vyhrát. Sestava Šilhavý - Král, Sabljak, Zakopal, Pleško - Marek (46. Jež), Švejnoha, Šedivec, Grznár (81. Peteřík) - Fořt (60. Zapoměl), Smíšek byla sice plná odhodlání, ale výsledek byl blamáží. Slezák poslal hosty rychle do vedení, Fořt stačil ještě do poločasu vyrovnat, ale po obrátce opět Slezák zařídil druhám gólem mladoboleslavskou výhru 2:1. Dvě kola, dvě prohry a veřejnost byla šokována. Pravda jen suše konstatovala: "Po druhé inkasované brance se Plzeň, hrající bez důrazu a nasazení nezmohla ani na závěrečný nápor." Kouč domácích Miroslav Koubek dokonce na tiskovce k přítomným novinářům prohlásil: "Šijte do mě pánové, jsem vám i vedení klubu k dispozici." Plzeňští byli v soutěži bez bodu poslední a tabulku uzavírali i po 3. kole, kdy získali první bod ve Zlíně. Boleslavští naopak 2. ligu vedli s plným počtem bodů! Opačně dopadl jarní zápas v Ml. Boleslavi, Viktoria domácím oplatila porážku stejným poměrem a vzkřísila naději na návrat do hry o postup, která však trvala přesně týden – pak přišel zápas se Zlínem (3:3). Podařilo se jen snížit bodovou ztrátu právě na Ml. Boleslav, která si udržela 3. místo.

Červen 2003: Plzeňský vítěz druhé ligy dostal pětku

Před předposledním kolem druholigové sezony 2002 - 2003 už bylo o postupujícím mezi elitu rozhodnuto. Viktoria Plzeň měla v čele dostatečný náskok, nikdo už ji nemohl z trůnu sesadit a vzít ji postup. Do Mladé Boleslavi jela  prakticky v roli prvoligového nováčka. Možná vědomí, že už o nic nejde, možná postupové oslavy, nebo oboje dohromady zavinilo, že Viktoria dokonale vybouchla. Jedenáctka ve složení Colceag - Sobljak (78. Zapoměl), Zakopal, Knakal, Smola - Švejnoha, Jež, Barteska, Limberský - Smíšek, Kousal (62. Černoch) sice do přestávky stačila góly Smíška a Kousala dohnat dvoubrankový náskok domácích (střelci Bednář, Gögh), ale nakonec to nebylo nic platné. Bednářova přízemní bomba téměř z nulového úhlu znamenala třetí gól Středočechů. Potom si již nadšeně hrající domácí dělali na trávníku co chtěli a dalšími góly Kroupy a Cigánka dovršili debakl příštího účastníka naší nejvyšší soutěže. Československý sport viděl jednu z příčin debaklu hru o deseti. "Druhou část hry ovlivnilo vyloučení plzeňského Ježe ve 48. minutě, který za zády rozhodčího Liby fauloval Cigánka a na upozornění asistenta Hranického uviděl červenou kartu." Mladá Boleslav nakonec obsadila šestou příčku.

Srpen 2006: Daněk vychytal cenný bod

Bylo to drama a diváci se náramně bavili, přestože neviděli ani jeden gól. Ve třetím kole prvoligové sezony 2006 - 2007 dokázala Viktoria uhrát v Mladé Boleslavi bezbrankovou remízu. Vydřela ji sestava Daněk - M. Knakal, Procházka, Zakopal, Smola - Limberský, Rada (58. Smejkal), Pilař, Šíma - Fillo (74. Trapp), Rezek (90. Bednář). V plzeňské brance doslova zářil Michal Daněk. Vylámal si na něm zuby několikrát kanonýr Kulič, kterému plzeňský gólman vyrazil penaltu, dlouhán Pecka se rovněž nedokázal prosadit a tak nakonec mohla vyhrát Viktoria. Limberského střelu vykopávali obránci z prázdné branky, tutovku zazdil Pilař, dělovka Limberského z hranice šestnáctky orazítkovala břevno branky domácích a nakonec v poslední minutě se Rezek řítil sám na branku, ale zastavil ho chybně odmávaný ofsajd, míč se  k němu totiž dostal od domácího hráče. Plzeňský trenér Michal Bílek byl spokojen se zlepšeným výkonem svých svěřenců. "Nᚠvýkon byl zase o stupínek lepší než v předchozích dvou kolech. Mužstvo odvedlo poctivý výkon, lepší se i kombinace. Soupeř měl sice víc zehry, ale ke konci jsme se oklepali a mohli dokonce rozhodnout zápas ve svůj prospěch. Bod jsme si zasloužili." Kouč chválil, ale stejně si za pár dní sbalil kufry, nebo neodolal vábení pražské Sparty.

Září 2009: Ševinskému vypomohl Rolko

První vzájemný zápas sezony 2009/10 se hrál ve Štruncových sadech. Bylo to utkání osmého kola, před kterým byla Viktoria na devátém místě a Mladá Boleslav na šestém. Trenér Vrba se musel obejít bez distancovaného Bystroně a zraněného Jana Rezka. Do boje poslal sestavu Daněk - Ševinský, Hájovský, Navrátil (52. Bakoš), Limberský - Rajtoral (64. Jiráček), Kolář, Rada, Horváth, Petržela - Střihavka (83. Mlika).  Viktorii už po devíti minutách poslal do vedení kapitán Pavel Horváth. Jenže v závěru první části přišel vyrovnávací gól Kuliče. Závěr utkání přinesl opět drama. V poslední minutě Ševinský s přispění Rolka zajistil domácím tři body. Radost z výhry měl i kapitán Pavel Horváth, po jehož centru padl v nastaveném čase vítězný gól. "Stál jsem v dráze letu míče a věděl jsem, že to skončí v brance. Radoval jsem se už dopředu." V jarní části pošilhávali viktoriáni po první příčce, jenže nevydařené utkání v Mladé Boleslavi je stálo v důležité konfrontaci tři body. Do zápasu 22. kola Gambrinus ligy přitom Plzeň vstupovala jako favorit, v posledních třech zápasech získala plný počet bodů a svým soupeřům nastřílela úctyhodných devět gólů. V tabulce se usadila na pátém místě s minimální, čtyřbodovou ztrátou na vedoucí duo Sparta – Teplice. Viktoria se v Boleslavi musela obejít bez vyžluceného Limberského. Skóre zápasu otevřel neskutečnými nůžkami Táborský a do poločasu přidal druhou branku z pokutového kopu Sylvestre. Ve druhé části pak na 3:0 zvyšoval Sedláček a definitivní tečku z zápasem udělal v poslední minutě Poláček. Prohra Viktorie 0:4 byla hodně krutá.

Říjen 2010: Sedmigólový duel záviděla i Bundesliga

Byla to první porážka Viktorie v mistrovské sezoně 2010 - 2011. Zrodila se však ve skvělém mači, jakých není příliš vidět třeba ani v Bundeslize. Padlo sedm ukázkových gólů, vynikající úroveň a střídání dramatických okamžiků před oběma brankami zvedalo neustále nadšené diváky ze sedadel. Viktoria v sestavě Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela (76. Ďuriš), Rada (85. Brezinský), Kolář, Horváth, Jiráček (46. Bakoš) - Rezek prohrávala po gólech Chramosty a Rolka už 0:2, do přestávky však stačil Petržela snížit. Ve druhé půli Táborský z penalty zvýšil na 3:1 pro domácí, lídr tabulky se ale vůbec nevzdával. Rada dokázal opět snížit a když domácí Dimitrovski přidal čtvrtý gól, snížil Rajtoral čtyři minuty před koncem na 3:4. Před tím nastřelil Ďuriš bombou břevno a Kolář netrefil ze tří metrů prázdnou branku. K zisku alespoň jednoho bodu neměla Viktoria daleko. "Jsem zklamaný. Dostat čtyři góly, to je moc. Porážka mě mrzí o to víc, jelikož se dalo těm brankám zabránit. V defenzívě jsme bohužel udělali spoustu chyb a pykali jsme za to. Byl to ale zajímavý, atraktivní fotbal. Pro českého fanouška by bylo dobré, kdyby takových zápasů viděl co nejvíce," hodnotil dramatický duel trenér Pavel Vrba. Na jaře plzeňské mužstvo soupeři před zraky Pavla Nedvěda prohru vrátilo, vyhrálo 3:1 a přiblížilo se hodně mistrovskému titulu, který nakonec po zásluze získalo.

Srpen 2012: Procházka sestřelil bývalé spoluhráče

V pátém kole sezony 2012 - 2013 doma proti Mladé Boleslavi šetřil trenér Pavel Vrba před odvetou Evropské ligy s Lokerenem kapitána Pavla Horvátha a Františka Rajtorala. Na trávník je poslal až v průběhu druhé půle. Viktoria ve složení Kozáčik - Řezník, Ševinský, Procházka, Limberský - Darida (82. Fillo), Hanousek - Štípek (55. Rajtoral), Hora (55. Horváth), Ďuriš - Bakoš se do soupeře pustila od úvodních minut. Ďurišova tečovaná rána skončila na břevně a další velké šance domácí zahazovali jednu za druhou. Až po přestávce se konečně trefili do černého. Pavel Horáth byl na hřišti jen chvíli, když přesným centrem našel Hanouska a hlavička znamenala vedení 1:0. V nastaveném čase si Viktoria výhru ještě pojistila na 2:0. Po úniku Bakoše překonal brankáře Procházka, který ještě nedávno oblékal dres Mladé Boleslavi. trenér Pavel Vrba si pochvaloval hlavně druhý poločas: "Příchodem Horvátha s Rajtoralem nastal v utkání zlom, naše hra gradovala. Ale nebylo to jen o nich dvou. Výborný výkon podal celý tým. Vyhráli jsme zaslouženě." Poklonu Viktorii vysekl i trenér Středočechů Miroslav Koubek: "Viktoria byla lepší, rychlejší, agresivnější. Její hra se mi líbila."

Březen 2013: Vítězství jistil Horváth z penalty

Pár dní před cestou do Mladé Boleslavi prohrála Viktoria doma 0:1 v Evropské lize s Fenerbahce a zdálo se, že ji odchází forma. V zájmu mistrovských ambicí potřebovala na půdě těžkého soupeře získat tři body a zařídit to měla sestava Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Rajtoral - Horváth (88. Hejda), Darida - Fillo, Kolář (73. Rajtoral), Kovařík - Tecl (64. Bakoš). Viktoria hrála od úvodních minut aktivně, byla rychlejší a soupeř její hráče zastavoval jen za cenu faulů. V závěru první půle poslal Fillo přetažený centr ke vzdálenější tyči, Kovařík hlavou posunul míč na malé vápno a Kolář z voleje získal hostům vedení. Po hodině hry byl ale po druhé žluté kartě vyloučen Fillo a plzeňský tým čekaly těžké chvíle. Za chvíli sudí odpustil červenou kartu D. Jarolímovi, ale Magera už jít ven musel. Síly se na obou stranách srovnaly, v samotném závěru však udeřila Viktoria podruhé. Ve vápně byl faulován Rajtoral a z nařízené penalty Horváth nezaváhal. Zrodila se zcela zasloužená výhra 2:0, stejný výsledek jako v podzimním duelu v Plzni. "Nebylo to vůbec jednoduché. Zápas s Fenerbahce se nám nepovedl tak, jak jsme chtěli. Naštěstí nám utkání v lize vyšlo a vezeme si tři cenné body z venku," konstatoval po devadesáti minutách hry kapitán Pavel Horváth. Viktoria měla v čele tříbodový náskok před pražskou Spartou a sezonu nakonec dotáhla do mistrovského konce.

Autor: Pavel Hochman

2013/2014

Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň ???

Viktoria Plzeň - Mladá Boleslav ???

2012/2013

Viktoria Plzeň - Ml. Boleslav 2:0 (0:0, Hanousek, Procházka)

Ml. Boleslav Viktoria Plzeň ???

2011/2012
Viktoria Plzeň – Ml. Boleslav 3:2 (3:1, Bakoš 2, Jiráček - Procházka, Johana)

Ml. Boleslav – Viktoria Plzeň 0:1 (0:0, Darida)

2010/2011
Ml. Boleslav – Viktoria Plzeň 4:3 (2:1, Chramosta, Rolko, Táborský z PK, Dimitrovski - Petržela, Rada, Rajtoral)

Viktoria Plzeň – Ml. Boleslav 3:1 (2:0, Kolář, Bakoš, Rajtoral - Řezníček)

2009/2010

Viktoria Plzeň – Ml. Boleslav 2:1 (1:1, Horváth z PK, vlastní Rolko - Kulič)

Ml. Boleslav – Viktoria Plzeň 4:0 (2:0, Táborský, Sylvestre, Sedláček, Poláček)

2008/2009

Viktoria Plzeň – Ml. Boleslav 2:0 (1:0, Navrátil, Kolář)

Ml. Boleslav – Viktoria Plzeň 1:1 (0:0, Kúdela - Limberský)

2007/2008

Viktoria Plzeň - Ml. Boleslav 2:0 (2:0, Jarolím, Fillo)

Ml. Boleslav - Viktoria Plzeň 3:0 (2:0, Rajnoch, Hrdlička, Sedláček)

2006/2007

Ml. Boleslav - Viktoria Plzeň 0:0

Viktoria Plzeň - Ml. Boleslav 0:0

2005/2006

Ml. Boleslav - Viktoria Plzeň 2:2 (1:2, Kysela, Holub – Vágner, Limberský z PK)

Viktoria Plzeň - Ml. Boleslav 0:1 (0:0, Ordoš)

2002/2003 - II. liga

Viktoria Plzeň - Ml. Boleslav 2:0 (1:0, Fořt, Smíšek)

Ml. Boleslav - Viktoria Plzeň 5:2 (2:2, Bednář 2, Gögh, Kroupa, Cigánek - Smíšek, Kousal)

2001/2002 - II. liga

Viktoria Plzeň - Ml. Boleslav 1:2 (1:1, Fořt – Slezák 2)

Ml. Boleslav - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0, Kroupa - Vomáčka, Fořt)

1999/2000 - II. liga

Viktoria Plzeň - Ml. Boleslav 4:0 (2:0, Jindra 2 z PK, Bečka, Zákostelský)

1991/1992 - II. liga

Ml. Boleslav – Škoda Plzeň 1:3 (0:0, Budka - Bečka, Bárta z PK, Mejdr)

Škoda Plzeň – Ml. Boleslav 6:1 (4:0, Mika 2, Bečka, Mejdr, Vágner, Heřman - Borovec)

1990/1991 - II. liga

Škoda Plzeň - Ml. Boleslav 0:1 (0:1, Adam)

Ml. Boleslav - Škoda Plzeň 1:3 (0:1, Adam - vlastní Borovec - Belšán, P. Vonášek)

1989/90 - II. liga

Škoda Plzeň - Ml. Boleslav 3:0 (2:0, Mejdr, Homola, Paul)

Ml. Boleslac - Škoda Plzeň 1:3 (1:2, Kostecký - Homola, Bárta, Vaňous)

1987/1988 - II. liga

Škoda Plzeň - Ml. Boleslav 2:0 (2:0, Vaňous 2)

Ml. Boleslav - Škoda Plzeň 0:0

1985/1986 - II. liga

Škoda Plzeň - Ml. Boleslav 3:2 (1:0, Kovačič, Sloup, Homola - Křivský, Vinš)

Ml. Boleslav - Škoda Plzeň 0:1 (0:1, Vandas)

1984/1985 - II. liga

Škoda Plzeň - Ml. Boleslav 0:1 (0:1, Janáček)

Ml. Boleslav - Škoda Plzeň 2:2 (2:0, Kotek, Šmejkal - Kadlec, Nádraský)

1983/1984 - II. liga

Ml. Boleslav - Škoda Plzeň 1:2 (1:1, Kabyl z PK - Homola 2)

Škoda Plzeň - Ml. Boleslav 1:0 (1:0, Kubata z PK)

1982/1983 - II. liga

Škoda Plzeň - Ml. Boleslav 1:0 (1:0, Homola)

Ml. Boleslav - Škoda Plzeň 2:1 (1:1, Mikuš, Rybák - Dvořák)

1981/1982 - II. liga

Ml. Boleslav - Škoda Plzeň 2:0 (1:0, Kalíšek, Pinkas)

Škoda Plzeň - Ml. Boleslav 4:1 (2:1, Lavička, Paul z PK, Homola, Vlastní Mikuš - vlastní Kříž)