I tentokrát si můžete prostřednictvím archivu připomenout historii vzájemných zápasů mezi plzeňskou Viktorií a Sigmou Olomouc.

Zajímavosti z utkání Viktorie s Olomoucí

I tentokrát si můžete prostřednictvím archivu připomenout historii vzájemných zápasů mezi plzeňskou Viktorií a Sigmou Olomouc.

Listopad 1941: První start Olomouce v Luční ulici

V létě roku 1941 tehdejší SK ASO Olomouc zvítězil v Moravskoslezské divizi, vybojoval bez ztráty bodu i prvenství v kvalifikačním turnaji a poprvé v historii se probojoval do první ligy. V roli nováčka se poprvé představil i v plzeňské Luční ulici. Úlohu favorita na sebe musela vzít domácí Viktoria a také utkání podle toho zvládla. Sestava Lacina - Bešák, Berka, Fail, Bouček, Bína, Kraus, Perk, R. Sloup, Simon, Štekl se do svého soupeře zakousla a dostávala se do šancí. První gól však padl až ve 27. minutě, kdy po rohovém kopu Štekla skóroval kanonýr Perk. Po obrátce tlak Viktorie ještě narůstal a v 56. minutě Perk pěkně uvolnil Krause, který přidal druhý gól. Stav 2:0 se už nezměnil, Viktoria před šesti tisícovkami fanoušků získala dva body, ale v jarních odvetách bylo všechno jinak. Viktoria i Olomouc zápolily o ligovou záchranu a v neprospěch plzeňského celku rozhodla právě odveta v Olomouci. Domácí zvítězili 2:1, v první lize se udrželi a jediný bod právě před Viktorií, která společně s posledním Polabanem Nymburk sestoupila do divize.

Září 1981: Plzeňská remiza a jarní postup Moravanů

K dalšímu mistrovskému klání Viktorie s Olomoucí došlo až o čtyřicet let později, kdy oba celky hrály druhou ligu. Ta se hrála ve dvou skupinách, českomoravské a slovenské. V té naší, která nesla název I. národní fotbalová liga, bojovala o postup mezi elitu právě tehdejší plzeňská Škoda s MŽ Olomouc. K prvnímu vzájemnému klání došlo v Luční ulici, nebo trávník ve Štruncových sadech procházel právě rekonstrukcí. Před duelem 7. kola byla Plzeň v tabulce první a na druhou Olomouc měla jeden bod k dobru. Souboj o první příčku byl poznamenán nervozitou, z které se rodila řada nepřesností. Domácí kouč František Plass vyslal do boje sestavu J. Čaloun - Kubata, Ruš, J. Sloup, Forman - Rejda, Lavička (69. Kohout), Mužík (46. Kroupa) - Homola, Sokol, Dvořák. Góly vidělo přes 3 000 diváků až po přestávce. Nejdřív rychlý brejk domácích zakončil střelou Rejda a brankářem vyražený míč umístil Dvořák do sítě. Vzápětí však Čížek srovnal na konečných 1:1. Před jarní odvetou byla Plzeň opět v čele, ale velice důležité utkání nezvládla a prohrála 0:3. Hanáci ji vystřídali na první příčce a stejné pořadí bylo i po posledním kole. První Olomouc vyhrála soutěž s jednobodovým náskokem před Plzní a postoupila do první ligy.

Duben 1987: Homola vyrovnal v poslední minutě

Sezona 1986 - 1987 byla pro plzeňskou Škodu po šesti letech opět prvoligová. Svěřenci trenéra Václava Ryse byli po podzimu sice poslední, ale v jarní části se hodně zlepšili a rvali se o záchranu. Body získávali hlavně doma, ale sem tam nějaký přivezli i z venku. V jedenadvacátém kole v Olomouci se plzeňská sestava Štícha - Kamiš, J. Sloup, Kalabus, Kopřiva - Paul, Vr. Chaloupka, Kovačič - Čermák (77. Rosa), Vašák, Homola rovněž snažila o výhru, ale získala jen bod. Gólem do šatny poslal před přestávkou Moravany do vedení Šišma, ale brzo po přestávce Čermák vyrovnal na 1:0 a na trávníku se začal odehrávat tuhý boj o vedení. Nejdřív se přiklonilo štěstí na stranu domácích a Příložný vstřelil vedoucí gól. Když se už zdálo, že Olomouc zvítězí, přišla poslední minuta a s ní pro domácí šok. Na dlouhý nákop dosáhl nejvýše hlavou Sloup, přizvedl ho a míč dopadl přesně na nohu Homoly, který si už věděl rady a poslal ho nezadržitelně do branky - 2:2. Dělba bodů byla spravedlivým vyjádřením dění na hřišti. V konečném účtování však bod Škodovce nepomohl, protože skončila předposlední a sestoupila. Olomouc byla s dvoubodovým odstupem těsně nad Plzní a zachránila se.

Červen 1989: Hanáci poslali Plzeň opět do druhé ligy

Škodovka se za rok mezi naši fotbalovou elitu vrátila, ale tradičně sváděla i v sezoně 1988 - 1989 tuhé boje o záchranu. V předposledním kole Plzeň ještě žila a pokud by doma zvítězila dan Olomoucí, která se pohybovala v klidném středu tabulky a o nic ji nešlo, záchrana by byla reálná. První poločas nasvědčoval tomu, že se to podaří. Mužstvo ve složení Lavička - Mejdr, J. Sloup, Kalabus, Kopřiva - Paul, Mrázek (49. Krs), Šmejkal (64. Kovačič) - Homola Vašák, Sokol šlapalo dobře a zatlačilo Hanáky do defenzivy. Pohotový Sokol vstřelil vedoucí gól domácích, kteří si vytvářeli další šance, ale pojistka v podobě druhé branky stále nepřicházela. Přišla až po přestávce, když po rohu Sokola centroval Homola a Vašák hlavou dopravil míč do sítě. Diváci i hráči jásali, ale pomezní sudí viděl ofsajd a gól neplatil. Tento okamžik dokonale zmrazil hru Škodovky, hosté začali po trávníku doslova jezdit, Sedláček vyrovnal a dvanáct minut před koncem vstřelil Drulák vítězný gól. Olomouc skóre otočila a vyhrála 2:1. V posledním kole Škodovka padla v Praze na Slavii 0:1 a opět po roce sestoupila. Kdyby bývala Olomouc porazila, zachránila by se...

Květen 1994: Diepold pokořil Olomouc

Už v samostatné českomoravské první lize byla Viktoria Plzeň nováčkem a pod vedením Zdeňka Michálka si vedla v sezoně 1993 -1994 velmi dobře. Když ve 28. kole přivítala ve Štruncových sadech evropskými poháry ostřílenou Olomouc, měla šanci na konečné pěkné umístění. Znamenalo to ale s Hanáky bodovat. Domácí ve složení M. Čaloun - Slabý - Bečka, Janota, Skála - Drahorád, Diepold, Mika, Šmejkal (84. Vlček) - Vágner, Heřman (71. Švejdík) předvedli velice zodpovědný výkon. Pozorná defenziva nepouštěla hosty příliš do šancí a naopak každý útok Viktorie hrozil nebezpečím. Už po devíti minutách hry sebral Vágner míč Vaďurovi, zatáhl ho do velkého vápna a předložil nabíhajícímu Diepoldovi, který nezaváhal a poprvé se zapsal mezi prvoligové střelce. Potom se Plzeň v koncovce dlouho nedokázala prosadit, až opět zaúřadoval tandem Vágner - Diepold. Stejně jako před prvním gólem vybojoval Vágner míč, naservíroval ho Diepoldovi a domácí tým vedl 2:0. Stav se už nezměnil, v předposledním kole uhrála Viktoria v Praze na Dukle bezbrankovou remizu, v epilogu celé sezony zvítězila ve Štruncových sadech 2:0 nad Vátkovicemi a knečná vynikající pátá příčka byla na světě. Olomouc skončila v tabulce sedmá.

Září 2006: Nejlepším byl střelec Rezek

Začátek prvoligového ročníku 2006 - 2007 zastihl Viktorii v dobré formě a když v šestém kole do Plzně přijela Olomouc, byli domácí v roli favorita, nebo okupovali šestou příčku a Hanáci se krčili na samém konci ligového peletonu s jediným bodem. Byla to premiéra kouče Stanislava Levého na plzeňské lavičce, protože jeho předchůdce Michal Bílek podlehl vábení pražské Sparty. Nový trenér poslal Viktorii na trávník ve složení Daněk - M. Knakal, Müller, Zakopal, Smola - Fillo (90. Procházka), Jarolím, Pilař, Limberský - Rezek (88. Šíma), Smejkal. O vítězství Plzně 2:0 rozhodly dvě penalty. Po bezbrankovém prvním poločase byl v 50. minutě v šestnáctce faulován pronikající Fillo a Rezek nařízenou penaltu bezpečně proměnil. Čtvrt hodiny před koncem Flachbart zastavil faulem unikajícího Pilaře a kopala se další penalta. Rezek opět nezaváhal - 2:0 a hostující borec byl navíc vyloučen. Plzeň brala zaslouženě tři body a Jan Rezek následoval trenéra Bílka do Sparty. Na jaře Viktoria dokázala vyhrát i v Olomouci 3:1, nakonec obsadila šesté místo a Olomouc skončila čtrnáctá, těsně nad sestupovými příčkami.

Listopad 2008: Sigma si odvezla čtyřku

Poslední zápas roku sehrála Viktoria před domácími diváky v samém závěru listopadu. Bylo to jarní předehrávané utkání 16. kola a do Štruncových sadů zavítala Sigma. Svěřenci trenéra Pavla Vrby připravili svému soupeři pořádnou nadílku a vyprovodili jej porážkou 4:0. Do utkání mohli již nastoupit Pavel Horváth a Petr Trapp, kteří v předchozím utkání odpykávali disciplinární trest, naopak pro čtyři žluté chyběl Jakub Navrátil. V první části se dokázal  prosadit pouze Rezek, ale druhá část přinesla ještě branky Petra Trappa, Milana Petržely a Daniela Koláře. Výhra 4:0 znamenala přepsání dějin, nebo se jednalo o nejvyšší výhru Viktoria nad Olomoucí.

Září 2011: Vítězná generálka před Ligou mistrů

Loňské podzimní utkání v Olomouci je ještě v živé paměti. Generálku před startem do Ligy mistrů zvládla Viktoria na jedničku, přestože více než polovinu utkání dohrávala o deseti bez vyloučeného Bakoše. Trenér Pavel Vrba dal důvěru mužstvu Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela (61. Ďuriš), Kolář (90. Trapp), Pilař (81. Fillo) - Bakoš. Začátek ovládla střelba jako u Verdunu. Po čtyřech minutách hry Bakoš z dvaceti metrů ze standartní situace trefil tyč, od které se míč odrazil do sítě. Za chvíli však internacionál Heinz podobnou střelou přes zeď vyrovnal na 1:1. A v deváté minutě padl už třetí gól výborného utkání: Pilař potáhl míč, nahrál uličku Bakošovi, ten udělal kličku brankáři, jenž proti němu vyběhl a zasunul míč do prázdné branky. Druhou půli se domácí snažili vyrovnat, ale nepomohla jim ani početní převaha o jednoho hráče. Naopak jedenáct minut před koncem nacentroval Pilař před branku, střelu Ďuriše brankář jen vyrazil a Kolář byl ve správnou chvíli na správném místě. V nastaveném čase ještě Heinz korigoval na konečných 3:2 pro Viktorii. Z horké moravské půdy přivezl plzeňský tým velice cenné tři body.

Listopad 2012: Po výborném výkonu pokořený lídr

Týden snů prožili fotbalisté Viktorie! Nejdříve ve čtvrtek v Evropské lize daklasovali 4:0 izraelský Hapoel Tel Aviv a za tři dny nasázeli "trojku" do sítě dosavadního lídra Gmabrius ligy. Od úvodních minut vnutil plzeňský tým soupeři svoji hru, výborně kombinoval a vytvářel si gólové šance. Poprvé explodovala zaplněná Doosan Aréna po deseti minutách hry. Po akci Procházky nacentroval z levé strany pravou šajtlí Limberský a Kolář hlavou zblízka nezaváhal. Ještě do přestávky se domácí radovali podruhé. Centr Zemana posunul Ďuriš k Daridovi, který umístil míč přesně k tyči. Velmi dobrá hra v podání Viktorie pokračovala i ve druhém poločase. Obránce Řezník vysunul dopředu Ďuriše, následoval od brankové čáry zpětný centr před branku a střídající Hora se hlavou nemýlil. Vítězství 3:0 bylo na světě a diváky bavila fotbalem sestava Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida - Ďuriš, Kolář (67. Hora), Zeman (82. Malakjan) - Bakoš (88. Hejda). Kvalitu Viktorie přiznali i hostující hráči. "Plzeň má hodně kvalitní mužstvo, což dokazuje i v Evropské lize. Teď to byl vlastně zápas o první místo v lize a my jsme v něm zcela vyhořeli. Je to velká sprcha, Viktoria nás úplně rozebrala," konstatoval olomoucký záložník TomᚠHořava. Po tomto kole se Viktoria probojovala do čela Gambrinus ligy.

Květen 2013: Kolář trefil v Olomouci zlaté tři body

Tři kola před koncem měla Viktoria v čele Gambrinus ligy před pražskou Spartou náskok dvou bodů a v Olomouci bylo cílem získat tři body. Po domácí prohře 0:1 se Slavií chyběl vykartovaný Procházka a sestava Kozáčik - Řezník, Čišovský, Hejda (14. Ďuriš), Limberský - Horváth, Darida (87. Fillo) - Rajtoral, Kolář, Kovařík - Bakoš (27. Tecl) nepředváděla žádný úchvatný fotbal, navíc se rychle zranili stoper Hejda s útočníkem Bakošem a nevypadalo to dobře. Po změně stran však hosté přidali na obrátkách a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Brankáře domácích však dlouho nedokázali překonat, po faulu na Ďuriše zahodil Horváth i penaltu a zdálo se, že Viktoria gól nevstřelí. Až třináct minut před koncem poslal Horváth do vápna ideální centr a Kolář hlavičkou vstřelil jediný gól utkání. "V první půli se Olomouc proti našemu očekávání dost zatáhla, po přestávce se hra víc otevřela a bylo to nahoru dolů. Kromě penalty jsme měli další šance a nakonec se nám podařilo vstřelit rozhodující gól," hodnotil vítězné utkání trenér Pavel Vrba. Po výhře v Olomouci padla Viktoria doma 1:2 s Libercem, ale po výhře 3:0 v posledním kole v Hradci Králové mohla slavit druhý mistrovský titul. Olomouc skončila na páté příčce.

Vlastimil Palička tvořil hru v Plzni i v Olomouci

Jedním z několika hráčů, kteří hájili barvy plzeňského i olomouckého klubu, soupeřů v nastávajícím ligovém duelu, byl Vlastimil Palička. Větší čas své hráčské kariéry sice pobyl v rodné Olomouci, ale v sedmdesátých létech hrál dva a půl roku roku v Plzni a v městě piva patřil k oporám mužstva. Narodil se 23. července 1954 v Olomouci a s fotbalem začínal v Lutíně. V letech 1974 - 1976 hrál na vojně nejdřív v Dukle Brno a poté ve VTJ Hradec Králové. V sezoně 1976 - 1977 oblékal dres v tehdy třetiligové Olomouci.

Prvoligový ročník 1977 - 1978 už byl prvním Vlastimila Paličky v plzeňské Škodovce. Pro něj osobně to byl proti Olomouci skok o dvě třídy výš, nebo ve Štruncových sadech se hrála první liga. A nový záložník nezačal vůbec špatně, třeba výrazně přispěl k zisku tří bodů na horké slovenské půdě v Trenčíně. Tam trenér Jaroslav Dočkal, který v létě vystřídal na lavičce Tomáše Pospíchala, dal důvěru sestavě J. Čaloun - Sudík, Forman, Pupp, Süss - Berger, Palička, J. Sloup - Rejda (61. Bican), Jelínek, Dvořák.

Škodováci byli od počátku hodně aktivní, už po osmi minutách hry vystřelil Palička a tečovaný míč skončil v síti domácího brankáře. Tento jediný gól stačil plzeňskému celku k vítězství 1:0. Škoda předváděla rychlý kombinační fotbal, mužstvo dirigoval v záloze Jan Berger a zdárně mu sekundoval právě Vlastimil Palička. Ten přidal další gól v posledním podzimním utkání doma proti Žilině, když vyrovnával na 1:1 a výrazně pomohl k výhře 3:2. Škodovka nakonec tento výborný podzim neztratila doma ani bod a přezimovala na sedmé příčce.

Na jaře byl Palička kvůli zranění vyřazen na měsíc ze hry, ze stejných důvodů dlouho chyběl i kanonýr Michal Jelínek a Škodovce se přestalo dařit. Nakonec se celkem bez velkých problémů zachránila, ale v další sezoně 1978 - 1979 už chyběl Jan Berger, který narukoval do pražské Dukly a dirigentské role v záloze se musel chopit Vlastimil Palička. Nevedl si vůbec špatně, přihrávky neomylně rozděloval na kopačky spoluhráčů a k tomu ještě stačil střílet i góly. Třeba v Prešově vyrovnával v poslední minutě z penalty na konečných 1:1. Další penaltu proměnil doma s Brnem, ale to Plzeň padla 1:3. Stejnou prohru Škodovka utrpěla i na bratislavském Slovanu, kde rovněž Palička skóroval.

To už v Plzni trénoval stříbrný Chilan Svatopluk Pluskal, v další sezoně začal hrát v záloze mladý bojovník Miloš Paul a Palička často nebyl ani v základní sestavě. V zimě sezony 1979 - 1980 přestoupil do Třince a hrál Českou národní ligu, což tehdy byla naše druhá nejvyšší soutěž. Potom se vrátil do Olomouce a v druholigové sezoně 1981 - 1982 ji pomohl k postupu do první ligy. Sice jen na jeden rok, Hanáci hned sestoupili a když v sezoně 1983 - 1984 válčili ve druhé lize s plzeňskou Škodou, byl Vlastimil Palička dvakrát u toho. V Olomouci Plzeň prohrála 1:3 a doma zvítězila 1:0.

Z Olomouce zamířil do vesnice jménem Drnovice, kde pomáhal místní klub nastartovat k budoucímu postupu do nejvyšší soutěže. Tady prožil roky 1988 a 1989 a aktivní kariéru uzavřel v Hulíně. Nastřádané bohaté hráčské zkušenosti potom Vlastimil Palička začal předávat jako trenér. Vedl Ratíškovice, Jablonec, Zlín, Opavu, Olomouc, slovenský Trenčín a Vítkovice. V současné době působí jako fotbalový expert, který komentuje události pro média. Do historie plzeňské Viktorie se zapsal dvěma a půl sezonami a pěti vstřelenými góly.

Vzájemné zápasy s Olomoucí pohledem čísel:

Sezona 2013/2014

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc ???

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň ???

Sezona 2012/2013

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 3:0 (2:0, Kolář, Darida, Hora)

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0, Kolář)

Sezona 2011/2012

Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň 2:3 (1:2, Heinz 2 - Bakoš 2, Kolář)

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 0:4 (0:0, Navrátil, Schulmeister, Varadi, Podaný)

Sezona 2010/11

Viktoria Plzeň – Sigma Olomouc 2:2 (1:0, Horváth z PK, vlastní Janotka - Šultés, Janotka)
Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň 2:1 (0:1, Petr 2 - vlastní Kučera)

Sezona 2009/10
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:0 (0:0, Bakoš)

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0, Hubník)

Sezona 2008/09

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 2:1 (0:1, Schulmeister, Kazár - Tatanašvilli)

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 4:0 (1:0, Rezek, Trapp, Petržela, Kolář)

Sezona 2007/08
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (0:0, vlastní Randa, Jarolím)

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0, Onofrej z PK)
Sezona 2006/07
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (0:0, Rezek 2 z PK)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:3 (0:1, Schulmeister - Fillo, T. Krbeček, Psohlavec)

Sezona 2005/06
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:0 (0:0, Vágner)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:1 (1:1, R. Hubník - Procházka)

Sezona 2004/2005 (II. liga)

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc B 1:1 (0:0, P. Šíma - Rýdl)

Sigma Olomouc B - Viktoria Plzeň 0:0

Sezona 2003/2004
Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 1:3 (0:1, Edno - Reiter 2, Babnič)
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0, Hudec)

Sezona 2002 - 2003 (II. liga)

Sigma Olomouc B - Viktoria Plzeň 3:1 (2:1, Krtec, vlastní Nohavica, Vyskočil - Smíšek)

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc B 2:1 (1:1, Zapoměl, Barteska - Vyskočil)