Přestože s fotbalem začínal v Praze na Libuši a deset let strávil v červenobílých barvách Slávie, do ligy nakoukl až ve Viktorii Plzeň. Slibně nastartovanou kariéru...

Přestože s fotbalem začínal v Praze na Libuši a deset let strávil v červenobílých barvách Slávie, do ligy nakoukl až ve Viktorii Plzeň. Slibně nastartovanou kariéru dvaadvacetiletého útočníka Ondřeje Vrzala ale hodně přibrzdila zranění. Už v sedmnácti letech, poté, co nastřílel za B dorost Slávie 17 branek, musel na operaci s křížovými vazy v koleni. Zdravotní lapálie se bohužel vrátily i na západě Čech. Téměř celou loňskou sezonu musel kvůli třem operacím kolena a kotníku a následné rekonvalescenci vypustit. Teď ale opět chytá druhý dech. „Cítím, že se zase všechno v dobré obrací. Z plzeňského béčka, kde jsem se rozehrával, si mě trenér Vrba vytáhl do áčka a já udělám všechno proto, abych opět naskočil na ligový trávník,“ říká útočník s deseti ligovými starty na kontě.

 

 

Zápasy proti Realu nebo Juventusu

 

Ondřej Vrzal začínal s fotbalem v pěti letech, kdy začal chodit stejně jako o tři roky starší bratr Jirka na tréninky v pražské Libuši. „Začínal jsem v přípravce, měli jsme to kousek od domova,“ vzpomíná a dodává, že v deseti letech přestoupil do Slávie. „Tam jsem prošel všemi kategoriemi od žáků přes dorostence až do béčka. Nakonec jsem pod panem Jarolímem absolvoval i přípravu s áčkem. To dodnes považuju za jeden ze svých úspěchů,“ konstatuje Vrzal, který si ale slávistického áčka příliš neužil. V té době se totiž ozvala Plzeň a on kývl na přestup do západočeské metropole.

Na co z deseti slávistických let nejraději vzpomíná? „V mládežnických kategoriách jsme hráli různé turnaje, které byly skvěle obsazené. Na jednom jsme nastoupili i proti Realu Madrid, Bayernu nebo Juventusu.“

Proč tedy vyhrála Plzeň?

„Cítil jsem tu větší šanci. Ve Slávii byl kádr hodně nabitý a za áčko bych nehrál. Tady jsem dostal šanci a okusil první ligu,“ vysvětluje fotbalista, který do Plzně přišel za trenéra Levého a svůj ligový debut si odbyl na podzim 2007 v domácím zápase s Olomoucí. Ještě předtím ale zazářil v plzeňské juniorce. „Příchod se mi povedl. Poprvé jsem v Plzni nastoupil za béčko a hned jsem dal hattrick Karlovým Varům.“ 

 

 

Truhlář umí i dětské pískoviště

 

Ondřej je sice rodilý Pražák, v současnosti ale bydlí na plzeňském Lochotíně, kam se před nedávnem přestěhoval. Byt má sice zařízený, leccos by si ale uměl vyrobit sám. Učil se totiž truhlářem a i když kvůli fotbalu školu přerušil ve druhém ročníku, řemeslo ho bavilo a šlo mu od ruky. „Vyráběli jsme skříně, poličky nebo třeba pískoviště pro školku. Myslím, že bych dodnes spoustu věcí zvládl a je možné, že do budoucna se truhlařině budu věnovat,“ nechává si otevřená zadní vrátka.

Momentálně ale všechny síly dává do fotbalu. „Zase jsem ve fázi, kdy jdu nahoru. Zranění mi hodně komplikovala život, vždycky, když jsem si říkal, že se mi daří a prodám to na trávníku, přišla rána. Udělal jsem třeba přípravu pod panem Šilhavým a musel jsem na operaci křížových vazů a pak i menisků. Teď jsem zpátky, makám a dřu a doufám, že se to projeví.“

 

 

V áčku budu klidně nosit míče

 

 

Prvním signálem obratu k lepšími bylo přeřazení zpátky do plzeňského áčka. „Byl to hezký pocit, když jsem si nesl věci do kabiny ligového týmu. Kabina áčka je větší a hezčí, ale o tom to není. Jsem rád, že jsem zpátky a budu klukům rád i nosit míče,“ říká upřímně.

Ondřej fotbalem žije od rána do večera a na nefotbalové koníčky mu příliš času nezbývá.

„Po tréninku zajdeme s klukama na oběd a pak jedu domů. Sednu k televizi, kde si zapnu třeba nějakou komedii nebo sportovní pořad a odpočívám. Možná si to spousta lidí nedovede představit, ale pravda je, že i když trénujete dvě hodiny, únava je znát.“

 

 

Kuchař - amatér

 

 

Protože se Ondřej před časem rozešel s přítelkyní, je na něm nejen úklid a podobné povinnosti v bytě, ale i vaření. „Brácha Jirka je kuchař a také mne vaření celkem baví. Kupuju si často kuřecí maso nebo celé kuře a zkouším různé varianty úprav. Rozhodně si nejsem líný uvařit. Navíc se snažím jíst i zdravě, nebylo by dobré si pořád objednávat pizzu.“

Když jsme u bráchy Jirky – s ním si Ondřej dokonce zahrál v jednom týmu. „Bylo to ještě na Libuši. I když jsem mladší, hrál jsem za starší kluky a sešli jsme se s bráchou v jednom mužstvu. Rád na to vzpomínám,“ líčí Vrzal junior. A dodává, že bratr sice nějakou dobu oblékal i dres klokanů, dnes už ale nehraje a věnuje se naplno kuchařskému řemeslu.

 

 

Tenis a volejbal s kamarády

 

 

Kamarády si Ondřej Vrzal v Plzni našel, s těmi z béčka v létě zašel na tenis nebo volejbal. „Rozumíme si třeba s Vláďou Daridou, Tondou Preslem nebo Honzou Chvojanem.“

Velkého kamaráda má i v Praze. „Jednou týdně jezdím domů a s kamarádem Lukášem se vídáme. A když jedu domů, znamená to i nějakou specialitu od maminky. Už když vyjíždím z Plzně, volám jí, a ona už připravuje jídlo. Ví, že mám rád těstoviny s nějakou omáčkou a kuřecím masem, takže nějakou variantu připraví.“

 

 

Tajný anglický sen

 

Vrzal tvrdí, že je mu jedno, jestli nastupuje v útoku nebo v záloze. A jeho poznávacím znamením je na trávníku i mimo něj atypický účes, odbarvený „kohout“. „Zkoušet nějaké věci na hlavě jsme začali už ve slávistickém dorostu. Mě to zůstalo a češu se stejně už asi čtyři roky. Naproti tomu třeba tetování mi zatím nic neříká. To nepotřebuju.“

Teď se mu sice opět blýská v kariéře na lepší časy,  cíle si ale dává postupné. „Teď bych se rád zase dostal na ligový trávník ve viktoriánském dresu. Pro to, abych hrál ligu, odmalička dřu, každý start je pro mě splněný sen,“ vysvětluje.

Nejvzdálenější přání má ale ještě jinde. „Byla by paráda se dostat do anglické Premier League. Dřív jsem obdivoval Arsenal s Thierrym Henrym a pořád mám v sobě, že by to bylo to nejlepší, co by mě mohlo potkat,“ svěřuje se talentovaný viktorián.