Jak jsme hráli s Českými Budějovicemi. Z historických pramenů a statistik vzájemných zápasů vybíral Václav Přibáň   Přestože obě města nejsou zeměpisně příliš...

Jak jsme hráli s Českými Budějovicemi. Z historických pramenů a statistik vzájemných zápasů vybíral Václav Přibáň

 

Přestože obě města nejsou zeměpisně příliš vzdálena, fotbalové kluby se v rámci obou nejvyšších soutěží pravidelně začaly utkávat až od začátku osmdesátých let. Tento stav trvá dodnes. Za tato téměř tři desetiletí se pouze 9x nepotkaly ve stejné soutěži. Důvodem byly pochopitelně opakované postupy či sestupy. Zajímavé také je, že během federální éry se jen jednou střetly v nejvyšší soutěži, zatímco po vzniku samostatné české ligy naopak jen jednu sezónu strávily ve 2. lize současně.

 

V posledním jarním kole roku 1981 zvítězila Škoda Plzeň překvapivě na jihu Čech 2:1 a uspěla i v podzimním domácím zápase 1:0. V roce 1982 však už přišly první porážky, obě v Českých Budějovicích – na jaře těsně 1:2, na podzim vysoko 1:4. Další rok vyhráli opět domácí, pro změnu v Plzni, 1:0 na jaře a v úvodním domácím utkání podzimní části 3:1. Návrat do Štruncových sadů po dvou sezónách odehraných v Luční ulici se tedy vydařil. V jarním zápase ale Jihočeši porážku oplatili, když zvítězili 2:0 brankami Jiřího Kotrby.

 

V sezóně 1984/85 vyhrály Č. Budějovice obě utkání shodně 2:1, přestože se vždy ujala vedení Plzeň… Tento rok obsadila 1. místo Zbrojovka Brno, ale z důvodu disciplinárního trestu nemohla postoupit do nejvyšší soutěže, a tak postup připadl právě jihočeskému klubu, který skončil na 2. místě. Naopak plzeňští – již třetí rok v řadě – do hry o postup vůbec nezasáhli…

 

V 1. lize se pak Jihočeši zachránili doslova na poslední chvíli, když celou jarní část a ještě kolo před koncem byli předposlední (tři kola před koncem dokonce poslední). Postarali se však o rekordní porážku, jaká snad od začátku šedesátých let nemá obdoby – v prvním jarním kole podlehli na Julisce pražské Dukle 0:10(!!). V tomto roce si postup do ligy vybojovala Škoda Plzeň, takže v nadcházející sezóně, na rozdíl od těch předchozích, se tedy setkává s Českými Budějovicemi pro změnu v nejvyšší soutěži.

 

A skončilo to neslavně – Plzeň opět vyšla bodově naprázdno (0:1 a 1:2) a pamětníci si jistě vzpomenou, že obě utkání hrubě ovlivnil rozhodčí Jan Hora, zejména to jarní v Plzni, když za stavu 1:1 domácím neuznal (bez udání důvodu) zcela regulérní branku! V nastavení pak rozhodl bývalý hráč Plzně Roman Sokol (jinak střelec všech tří budějovických branek)… Zmíněný rozhodčí nejen že nebyl za svůj výkon potrestán, ale naopak dvě kola před koncem řídil plzeňský zápas v Dunajské Stredě. Výsledek? Domácí vyhráli 2:1 neregulérním gólem v nastavení… Plzeňský sestup zpečetily prohry se Žilinou a v Prešově, oba tyto slovenské kluby sestoupily hned v příští sezóně. Jihočeši po výhře v Plzni pak 6x v řadě prohráli a s ligou se – po dvou letech – rozloučili remízou 2:2 s B. Bystricí.

 

I v národní lize zvítězili Budějovičtí, tentokrát hladce 3:0 (vyloučen byl plzeňský Jiří Sloup). Byla to jediná plzeňská porážka v podzimní části, ale od Č. Budějovic již šestá v řadě! Od následujícího zápasu s Havířovem už vedl Škodu Plzeň trenér Zdeněk Michálek. Jarní odveta ve Štruncových sadech začala nečekaně – hosté šli do vedení již v 1. minutě! Po čtvrthodině však bylo srovnáno a závěrečná desetiminutovka rozhodla o plzeňském vítězství 3:1, tedy stejným poměrem jako to předchozí o téměř pět let dříve. V této sezóně Jihočeši do hry o postup nezasáhli, po podzimu byli dokonce až na 8. místě, jarní zlepšení jim vyneslo konečné 4. místo, přesto za postupující Plzní zaostali o 14 bodů.

 

O 17 měsíců později zaznamenala Plzeň svou dodnes poslední výhru na jihu Čech (2:1), nezvládla však jarní zápas (2:3 – jediná domácí porážka v této sezóně) a obsadila 2. místo s pětibodovou ztrátou na postupující Hradec Králové. Č. Budějovice opět hrály jen ve středu tabulky, nakonec obsadily 7. místo, když za Plzní zaostaly o 10 bodů a za prvním Hradcem dokonce o 15.

 

V sezóně 1990/91 naopak vyhráli obě utkání domácí, a to shodně 1:0. Do nejvyšší soutěže se po čtyřleté přestávce vrátily České Budějovice, ačkoli po podzimní části byly až osmé, ale jen s dvoubodovou ztrátou na 1. místo. Plzeň skončila těsně druhá.

 

V úvodním ročníku nejvyšší české soutěže se v obou zápasech body dělily, i když v Plzni vedla Viktoria již po 18 minutách 2:0, na konečných 2:2 vyrovnal Robert Žák (nyní trenér Mostu). Na jaře se hrálo bez branek a za celou tuto dobu je to jediné utkání, ve kterém se plzeňským na jihu Čech podařilo udržet čisté konto!

 

I v další sezóně se opakoval výsledek 0:0, tentokrát ale v Plzni. Moc k němu nechybělo ani v Č. Budějovicích, domácí však necelou čtvrthodinu před koncem rozhodli – 1:0.

 

Až v srpnu 1995, na stadionu v Luční ulici (a také v tropickém vedru) se Viktoria konečně dočkala prvoligové výhry – 2:0. V Č. Budějovicích vyrovnali domácí na konečných 2:2 z velice sporné penalty, proti které protestoval trenér Jaroslav Hřebík tak, že vběhl na hrací plochu!

 

V posledním kole na podzim 1996 se na jihu Čech hrálo opět 2:2, když plzeňští zachránili důležitý bod až v poslední minutě. A v závěrečném kole této sezóny zaznamenala Viktoria vůbec nejvyšší vítězství a dodnes poslední čisté konto proti Jihočechům (4:0), všechny branky padly až v poslední půlhodině. Během tří minut 2x skóroval Jiří Skála, v posledních pěti minutách se tento stav ještě zdvojnásobil.

 

V sezóně 1997/98 přivezli plzeňští z Č. Budějovic již třetí remízu v řadě (od té doby bohužel už ani bod), když na konečných 1:1 vyrovnal opět Jiří Skála ve své poslední sezóně ve Viktorii, tu úplně závěrečnou v 1. lize odehrál loni právě za Č. Budějovice. V jarní části zaznamenala Plzeň své dodnes poslední vítězství (4:1). Ze současných hráčů na obou stranách má dnes tento zápas už jen jednoho pamětníka – je jím Martin Vozábal, shodou okolností autor jediné budějovické branky. Po celý tento ročník hrály oba kluby o záchranu, ale zatímco se Viktoria – i díky vzájemným zápasům – nakonec udržela, s ligou se – po 7 letech – loučili Jihočeši. Po historickém 6. místě z předchozí sezóny určitě nečekaně. Po roce však byli zpět, sestoupila naopak Plzeň.

 

K dalšímu zápasu došlo tedy po dvouleté přestávce hned v 1. kole v Plzni a dlouho to nevypadalo, že právě toto utkání odstartuje černou plzeňskou sérii (nejdelší ze všech dosavadních „komplexů ČB“), kterou se dodnes nepodařilo přetrhnout! Ještě necelých 10 minut před koncem totiž Viktoria vedla 2:0, pak snížil opět Martin Vozábal, tím však podobnost s předchozím úspěšným zápasem skončila – v posledních vteřinách nastavení hosté vyrovnali na 2:2… Na jihu Čech vyhráli domácí 4:3, když po necelé hodině vedli již 4:1! Ani to jim nepomohlo k záchraně, sestoupili společně s Plzní, stejně jako o 14 let dříve, jen umístění si prohodili – poprvé od sestupu v roce 1980 skončila Plzeň poslední.

 

V následující druholigové sezóně vyhrály Č. Budějovice vždy shodně 1:0, na jaře v Plzni sporným gólem Davida Lafaty, zřejmě z ofsajdové situace. Hned po roce se vrátily do 1. ligy, Viktoria skončila až 4. a měla o 16 bodů méně než vítěz soutěže.

 

Další neuvěřitelná plzeňská porážka se odehrála v Č. Budějovicích v listopadu 2003. Rozhodla velmi prapodivná penalta tři minuty před koncem. V předposledním jarním kole ve Štruncových sadech došlo v poslední desetiminutovce k nevídanému plzeňskému kolapsu – stav 2:1 se změnil na konečných 2:4 (hattrick vstřelil David Lafata). Nejen úroveň, ale i návštěva tohoto zápasu byla „druholigovᓠ– 786 diváků. O rok později však Č. Budějovice sestoupily (v historii české ligy potřetí, stejně jako Plzeň), ale opět jen na rok.

 

I předloňský podzimní zápas měl již „tradičního“ vítěze – Jihočeši zdolali Viktorii již pošesté v řadě, tentokrát 2:1. K přerušení této série došlo letos v dubnu v Plzni, ale jen napůl – stejně jako o necelých sedm let dříve hosté vyrovnali na konečných 2:2 v nastavení, dokonce i do stejné branky… Byl to poslední budějovický bod v uplynulé sezóně, všech šest zbývajících utkání prohráli (skóre 4:15), zatímco plzeňští získali ještě 11 bodů. Nic to však nemění na tom, že proti žádnému jinému ligovému klubu nečeká Viktoria Plzeň na vítězství tak dlouhou dobu jako právě proti Českým Budějovicím. 

 

Loňské podzimní klání rovněž nemělo vítěze. V předposledním domácím utkání ve Štruncových sadech se nejprve trefil českobudějovický Peroutka, za Viktorku vyrovnával v devadesáté minutě z pokutového kopu Marek Jarolím. Během předloňské zimní přestávky zamířil na jih Čech i dlouholetý hráč Viktorie Petr Šíma, pro kterého bude mít tento duel zajímavou příchu. Dělbou bodů skončil i zápas na jaře loňského roku (1:1). I poslední vzájemný duel hraný na podzim roku 2008 ve Štruncových sadech skončil shodným stavem, když vedení na stranu Viktorie strhnul Milan Petržela, jenže vedení domácím dlouho nevydrželo a po čtyřech minutách hry vyrovnával Sedláček.

 

 

 

Tabulka celkem

10. Dynamo České Budějovice 20 4 12 4 17:24 24

11. FC Viktoria Plzeň       20 5  8 7 25:27 23

 

 

Tabulka doma

10. Dynamo České Budějovice 10 4 5 1 15:13 17

 

Tabulka venku

9. FC Viktoria Plzeň         9 2 2 5 10:15 8

 

NEJ střelci

5 - Petr Benát - Dynamo Č. Budějovice

4 - Pavel Horváth – Viktoria

 

Sestava Dynama v posledním utkání s Mladou Boleslaví

Kučera - Riegel, Horejš, Žižka (42. Mezlík, 90. Klavík), Leština - Benát, Homoláč, Hílek, Šíma - T. Sedláček, Stráský (77. Hudson). Trenér: Tobiáš.

 

Zimní odchody/příchody Dynamo Č.B.

Přišli: Klavík (Slavia B), Mrkvička (Most), Mrva (Bröndby Kodaň)

Odešli: Kovařík (Slavia B)

 

 

Podzimní vzájemný duel: FC Viktoria Plzeň - SK Dynamo České Budějovice 1:1 (0:0) Branky: 68. Petržela - 72. Sedláček

 

 

Vzájemné zápasy pohledem archivu

2008/09

Plzeň – Č. Budějovice 1:1

2007/08

Plzeň - Č. Budějovice 1:1

Č. Budějovice - Plzeň 1:1

2006/07

Plzeň - Č. Budějovice 2:2

Č. Budějovice - Plzeň 2:1

2003/04

Č. Budějovice - Plzeň 1:0

Plzeň - Č. Budějovice 2:4

2001/02 - II. liga

Č. Budějovice - Plzeň 1:0

Plzeň - Č. Budějovice 0:1

2000/01

Plzeň - Č. Budějovice 2:2

Č. Budějovice - Plzeň 4:3

1997/98

Č. Budějovice - Plzeň 1:1

Plzeň - Č. Budějovice 4:1

1996/97

Č. Budějovice - Plzeň 2:2

Plzeň - Č. Budějovice 4:0

1995/96

Plzeň - Č. Budějovice 2:0

Č. Budějovice - Plzeň 2:2

1994/95

Plzeň – Č. Budějovice 0:0

Č. Budějovice – Plzeň 1:0

1993/94

Plzeň – Č. Budějovice 2:2

Č. Budějovice – Plzeň 0:0

 

 

 

Okénko k soupeři

 

Dynamo České Budějovice se řadí mezi nejstarší fotbalové kluby v České republice. Před vznikem samostatné České republiky hrálo Dynamo především v nižších soutěžích, první ligu si poprvé vyzkoušelo v roce 1947/48 a poté také v sezonách 1985/86 a 1986/87. Na začátku devadesátých let dvacátého století se Dynamo zařadilo k tradičním účastníkům nejvyšší soutěže, i když v samostatné české lize často doplácelo na nevyrovnané sezony. Například v sezoně 1996/97 dosáhl klub historicky nejlepšího umístění v první lize (6. příčka) a o rok později nečekaně sestoupil do druhé ligy. Historie se opakovala i v době nedávno minulé. Kvalitně poskládané mužstvo skončilo v ročníku 2003/04 na osmém místě, avšak v následující sezoně, kdy měly být jeho ambice ještě vyšší, opět sestoupilo. Za rok Budějovičtí ohlásili návrat a v nejvyšší soutěži se navzdory nevýrazným výsledkům úspěšně drží.

 

 

Bilance klubu v 1. lize 

Československo  5 140 35 33 72 167:282 103 34

Česko              10 300 92 81 127 328:424 346 11

 

Prvoligové statistiky 

Nejlepší umístění  Česko: 6. místo (1994, 1997)

                            Československo: 13. místo (1992, 1993)

 

Nejhorší umístění Česko: 15. místo (1998, 2001, 2005) - sestup z ligy

                           Československo: 16. místo (1987) - sestup z ligy

Další úspěchy

- účast ve finále Českého poháru 1985 (vítěz Dukla Praha)

- účast ve finále Českého poháru 1991 (vítěz Baník Ostrava)

- účast v INTER CUPu v roce 1994 (2. místo po podzimní části)

Nejvyšší výhra 7:2 nad Duklou Praha 1992/1993

Nejvyšší prohra 1:15 nad Slavií Praha 1947/1948

Nejvíce gólů v sezóně 14 - David Lafata

Nejvíce startů v 1. lize 190 - Ladislav Fujdiar

Nejlepší střelec v historii 74 - Karel Vácha