Rozlučka s Ligou mistrů, s fotbalem ve Štruncových sadech pro rok 2013 i koučem Viktorie Pavlem Vrbou, který odchází trénovat český národní tým. Všichni příznivci Viktorky však věří, že jedno loučení se konat nebude. A to s evropskými poháry pro jarní část. Viktoria je totiž před domácím duelem s CSKA stále ve hře o postup do jarní fáze Evropské ligy.

Rozlučka s Ligou mistrů, s fotbalem ve Štruncových sadech pro rok 2013 i koučem Viktorie Pavlem Vrbou, který odchází trénovat český národní tým. Všichni příznivci Viktorky však věří, že jedno loučení se konat nebude. A to s evropskými poháry pro jarní část. Viktoria je totiž před domácím duelem s CSKA stále ve hře o postup do jarní fáze Evropské ligy.

Šampiónem v Rusku i bývalém SSSR

Dnem, ve kterém slaví CSKA své pomyslné narozeniny, je 27. srpen 1911, kdy dnešní soupeř Viktorie odehrál svůj první zápas. Dokázal v něm zvítězit a výhry zejména v letech nedávno minulých neodmyslitelně k tomuto moskevskému celku patří. Z první opravdu velké trofeje se CSKA, tehdy ještě hrající pod jiným názvem, radovalo v roce 1945, kdy zvítězilo v sovětské pohárové soutěži. O rok později se mu podařilo vyhrát také svůj premiérový titul. To se mu vzápětí podařilo zopakovat i po dvě sezóny následující. Stejně tak se fotbalisté CSKA stali sovětským šampiónem v roce 1950 a 1951. A pak byl na mnoho let titulům konec... Dlouhé čekání na trofej – v poháru CSKA zvítězilo ještě v roce 1955 – bylo ukončeno rokem 1970. Jenomže se pro příznivce klubu z Moskvy znovu opakovala stejná situace. Tentokrát až do roku 1991, kdy se jejich miláčci stali opět mistrem SSSR. Naposledy. SSSR se rozpadl, ale CSKA si schovalo své úspěšné roky do nového milénia. Ruské tituly z let 2003, 2005, 2006 a z předcházejícího ročníku hovoří za vše. Přidejme k tomu ještě obrovský úspěch z evropské scény z roku 2005, kdy se CSKA stalo vítězem Poháru UEFA poté, co ve finále porazilo lisabonský Sporting. Co z této rovnice triumfů vyplývá? Že Plzeňané mají i v posledním domácím klání v Lize mistrů v sezóně 2013/14 opět co dočinění s evropským velkoklubem.

V současné době čtvrtý tým ruské ligy

V současné době však CSKA v domácí soutěži nezáří tak jasně jako v roce loňském. Před uzávěrkou tohoto magazínu mu náleželo se ziskem čtyřiatřiceti bodů čtvrté místo. Před ním se nachází jeho velcí moskevští rivalové Lokomotiv i Spartak a také Zenit Petrohrad. Nicméně v CSKA určitě nepodléhají panice. Od první příčky je totiž dělí pouze pět bodů a mají před sebou ještě dvanáct ligových utkání. V Champions League náleželo CSKA před kláním v Doosan Aréně třetí místo, přičemž má na svém kontě tři body. Ty Moskva vydolovala ze zápasu s Viktorií, který skončil vítězstvím Rusů v poměru 3:2. Z dvojutkání s anglickým Manchesterem City a Bayernem Mnichov, evropským fotbalovým králem z Bavorska, vyšli svěřenci Leonida Slutského bodově naprázdno. O třetím místě a postupu do jarní fáze Evropské ligy se tedy rozhodne dnes pod září reflektorů stadionu ve Štruncových sadech.

Akinfejev, Honda, Doumbia a další

Kde jinde začít při představování soupisky CSKA než v bráně? Dlouholetou oporou klubu i ruské reprezentace je gólman Igor Akinfejev. Tento sedmadvacetiletý fotbalista byl jedničkou CSKA už před osmi lety, kdy vybojovalo triumf v Poháru UEFA! U tohoto úspěchu byli i Aleksej a Vasilij Berezuckij, bratrské duo, jehož výsostným územím je obranná polovina. Nezapomeňme dále na zkušeného Sergeje Ignaševiče, jenž byl také u výše zmíněného primátu. Naopak záloha se nám za oněch více než sedm let opravdu proměnila k nepoznání. V základní jedenáctce se pravidelně objevuje švédská dvojice Rasmus Elm – Pontus Wernbloom. Oba dva působí v CSKA od roku 2012. Do té doby společně kopali za AZ Alkmaar. Největší pozornost v záložní řadě zejména u skautů celků z těch nejlepších lig světa budí Keisuke Honda. Tento japonský hráč je v CSKA od prosince 2009 a před přestupem do Ruska si také vyzkoušel, jak se hraje fotbal v Nizozemí. Hrával totiž za VVV Venlo. Nyní je samozřejmě stabilní součástí japonského reprezentačního výběru a je otázkou, jak dlouho se mu podaří odolat fotbalovému lákání ze západní Evropy. Před letošním losem Champions League se v kuloárech jeho jméno skloňovalo nejčastěji v souvislosti s AC Milán. Z další zahraničních akvizic v záloze CSKA jmenujme Srba Zorana Tošiće, švýcarského hráče Stevena Zubera nebo jedenadvacetiletého Bulhara Georgie Milanova. Známým jménem je Mark González. Tento rychlonohý Chilan nyní v Moskvě příliš nehraje. Jméno si ale udělal ve španělských celcích a rok strávil v Liverpoolu. Jednou z velkých postav CSKA je i útočník z Pobřeží slonoviny Seydou Doumbia, jenž na Silvestra oslaví své šestadvacáté narozeniny. Doumbia je nejlepším střelcem soka Viktorie v ruské soutěži a také jeho jméno bylo skloňováno v souvislosti s odchodem na západ. Zatím však stále hají čest a slávu CSKA. V útoku ho pak doplňují Ahmed Musa z Nigérie či letní posila z Brazílie, talentovaný Vitinho.