„Český fotbal potřebuje nutně změnu,“ tvrdí předseda dozorčí rady největšího západočeského fotbalového klubu Miroslav Kříž   Plzeň/ Už tři a půl roku je Miroslav...

„Český fotbal potřebuje nutně změnu,“ tvrdí předseda dozorčí rady největšího západočeského fotbalového klubu Miroslav Kříž

 

Plzeň/ Už tři a půl roku je Miroslav Kříž prvním mužem fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň. Za jeho ´vlády´ se klub stabilizoval, výrazně ožil a usadil se napevno v nejvyšší soutěži. V Plzni se díky jemu čím dál více mluví hlasitě o výstavbě nového stadionu.

Před začátkem a v průběhu podzimní letošní sezony letos přišly do Plzně posily v čele s Pavlem Horváthem, jaké  fanoušci Viktorie nepamatují.

Viktoria změnila svou tvář. V prvoligové společnosti se o ní hovoří s respektem. Pro body se do Plzně nejezdí a naopak na trávníku ve Štruncových sadech staví soupeři nepropustné obranné hráze.

„Už nejsme mužstvem, kterému nahrává terén. Před dvěma lety bychom se před zápasem na Kladně z nekvalitního trávníku radovali, dnes nám takový povrch překáží. Už se  neříká, že hrajeme tvrdý až brutální fotbal. Naopak, na naši hru se dá dívat,“ tvrdí Miroslav Kříž, předseda dozorčí rady FC Viktorie Plzeň, a.  s.

Letošní léto bylo zásadním zlomem ve strategii posilování mužstva. Je to jeden z kroků k tomu, aby si  Plzeň definitivně strhla nálepku klubu pohybujícího se mezi první a druhou ligou a natrvalo se usadila v ´lepší´ společnosti české ligy?

Já si myslím, že tu nálepku jsme strhli už daleko dříve. Vždy hrajeme čtvrtou sezonu první ligu, a to už je přece úspěch po minulých letech. Určitě se ale chceme usadit v ´lepší společnosti´ české ligy. Ale to slovo lepší já chápu tak, že nejde jen o to, jestli jsme v tabulce třetí nebo osmí, ale tak, aby klub fungoval a mládež měla slušné výsledky a aby naše vystupování a chování v lize mělo úroveň nejen sportovní. Nechceme hrát různé zákulisní hry, brečet nad neúspěchy a svalovat vinu na druhé, protože kdo si stěžuje, ten ukazuje slabost. A my už slabí nejsme, umíme si vyřešit věci uvnitř klubu a máme jasné priority.

plz_denik.jpgStart do sezony Viktorii vyšel, před vyprodaným stadionem porazila svoji žižkovskou jmenovkyni v utkání bohatém na šance i na góly 3:2. V tu chvíli jste určitě netušil, že to bude na dlouho jediné vítězství. Potom přišla série remíz, pokles výkonnosti a odvolání trenéra Šilhavého. Nelitujete dnes této volby?

Ne. Ani ve fotbale nevíte nic dopředu. Jaroslav Šilhavý měl všechny předpoklady i podmínky k tomu, aby v Plzni nastoupil úspěšnou kariéru hlavního trenéra. Bohužel se mu to nepovedlo. K týmu nastoupil později kvůli účasti na Euru a na práci s ním tak měl méně času. Do mužstva přišli kvalitní hráči, osobnosti, které už ve fotbale něčím prošly. A práce s nimi je složitější, náročnější. A tu trenér Šilhavý příliš nezvládl.  Museli jsme proto sáhnout ke změně a výsledky ukazují, že byla správná a udělali jsme ji včas.

Volba padla na trenéra Pavla Vrbu, který krátce před tím skončil v Žilině. Co vás vedlo  k jeho angažování?

O jeho úspěších v Žilině jsem samozřejmě věděl, ale osobně jsem ho neznal. Prvně jsme spolu hovořili, až když přišel do Plzně. Ale získal jsem na něj několik referencí, například z Ostravy, kde společně s trenérem Komňackým získali titul mistra. Vedení Baníku mně řeklo, že kdyby oni stáli před volbou nového trenéra,Vrbu by brali všemi deseti. A to byl okamžik, který jednoznačně rozhodl.

Jak na vás trenér Vrba při prvním setkání zapůsobil?

Moc nemluvil. V podstatě jen řekl, že bude pracovat a získá s mužstvem tolik a tolik bodů. Podíval se na složení mužstva a prohlásil, že se na práci těší. To bylo vše.

Jak se díváte na jeho dosavadní podzimní působení u mužstva?

Ke cti trenéra Vrby slouží, že to, co slíbil, také splnil. Ohromně mužstvo herně i psychicky pozvedl. U hráčů má respekt, jeho přístup je velice profesionální a já věřím, že to bude takto i pokračovat.

Když se mužstvu v první polovině podzimu dlouhodobě nedařilo, nechal jste se slyšet, že v zimě otevřete v kabině dveře a uděláte průvan. Platí to stále?

Nejhorší, co může v ligovém týmu nastat, je situace, kdy hráči nepracují naplno. V zápase i na tréninku se šetří, nejdou do soubojů. To všechno trenér Vrba odboural, není tam nikdo, kdo by nechtěl. Naopak, všichni pochopili, že hrát v tomhle týmu je pro ně čest. A to je pro mě velmi pozitivní. Provést nějaké velké změny v mužstvu není nutné.

Sestava se za trenéra Vrby stabilizovala, ale jsou i hráči, kteří příliš nenastupují. Počítáte s jejich uvolněním?

V těchto případech ano. Týká se to hráčů, kteří nenastupují pravidelně, a těch, u kterých je předpoklad, že by jinde hráli častěji. Ke dvěma, třem takovým odchodům může dojít.

V Příbrami jsou na hostování Borek, Müller a LukᚠKrbeček. Povoláte je zpět?

Ve smlouvě máme klauzuli, že všichni tři se mohou v případě potřeby v zimě vrátit. Myslím si, že to není na pořadu dne. Borek v Příbrami ožil, hraje stabilně a nebylo by moudré ho vytrhávat z prostředí, kde se mu daří. LukᚠKrbeček se zranil a v Příbrami bude mít podmínky k tomu, aby se vrátil na jaře do formy. To samé platí i o Müllerovi. Pokud bude mít Příbram i nadále zájem, na jaře tam všichni tři zůstanou.

Na hostování v Teplicích byl na podzim  brankář Michal Daněk. Vrátí se v zimě do Plzně?

Michal prodloužil v Plzni smlouvu do konce roku 2011 a to je pro nás velmi dobře. Z Teplic se vrací a nastoupí do zimní přípravy ve Viktorii.  V Plzni si shání bydlení a chce se v prostředí, ve kterém se mu dařilo a kde ho mají rádi i fanoušci, uplatnit. Bude na něm, jak si povede v konkurenci dalších gólmanů a zda se prosadí a vrátí třeba i do reprezentační formy, v jaké byl před odchodem do Anglie.

Tím, že Daněk v Anglii neuspěl, klub nemůže počítat s velkou částkou za případný přestup, hovořilo se o sumě kolem padesáti milionů korun.  Nebudou vám teď peníze za jeho případný přestup v rozpočtu chybět?

Ano, pokud by West Brom?wich Albion uplatnil opci, mělo dorazit ještě 1,6 milionu eur. S těmi ale  nemůžeme počítat, takže to určitá komplikace je. Musíme si s tím však poradit.

Když hovoříme o hráčích Viktorie, kteří jsou na hostování v jiných klubech, nelze zapomenout na Davida Střihavku. Ten sice za Viktorii neodehrál ani minutu, ale přesto je jejím hráčem.

To, že Davida Střihavku vlastní Plzeň a hraje za jiný klub, není úplně obvyklé, ale není už to na druhou stranu žádná zvláštnost. My jsme vyplatili Davida ze smlouvy v Ostravě a vlastně jsme investovali do jeho kariéry. Když se mu bude dařit, můžeme na tom profitovat. Pokud ne, tak na tom proděláme. Dá se rovněž říci, že Plzeň vlastní z třiceti procent Marka Jarolíma, i když hraje ve Slavii. Z případného jeho přestupu ze Slavie dostaneme právě těch třicet procent z celkové přestupní částky. Smlouvy mohou mít různou podobu a záleží na odvaze a možnostech, a to je celé…

O službách Střihavky na jaře neuvažujete?

Pokud přijde zajímavá nabídka ze zahraničí, odejde tam. Pokud ne, spíše se přikláním k tomu, aby zůstal v Ostravě, kde se mu daří. Pro hráče a jeho rodinu není dobré, když se z něj dělá cirkus Humberto a každou chvíli se stěhuje na jiné místo. Ovšem moji kolegové naopak usilují o příchod Davida do Plzně, takže se kvůli tomu budeme určitě ještě ,,prát“. Také záleží, jak se bude vyvíjet přestupový trh v Čechách.

Viktoria na podzim marně hledala hrotového útočníka, který by se výrazně střelecky prosadil, nemohl by to být právě David Střihavka?

Můj názor je ten, že máme útočníků dost. Všichni v minulosti prokazovali, že góly střílet umějí, a už je to Varadi, Krbeček, Mlika či Tatanašvili. Teď mají další šanci po kvalitní zimní přípravě znovu dokázat, že góly střílet nezapomněli.

V mužstvu se příliš neprosadili dva cizinci, Brazilec Rodrigues a Gruzínec Tatanašvili. Proč podle vás ani jeden z nich nenaplnil pověst, která je předcházela?

Tatanašvili neprožil lehký půlrok. Nebyl zvyklý tolik trénovat, jako se trénuje u nás. Do toho přišla válka v Gruzii a to chtě nechtě jeho výkony poznamenalo.  Určitě je v něm víc, než dosud předvádí, a já jsem přesvědčen, že by právě on mohl být tím koncovým útočníkem. Velké rezervy má i Rodrigues, který po svém příchodu z druholigového Třince vypadal slibně, ale byla tu jazyková bariéra a navíc přišla zranění a on už se nechytil. I v jeho případě platí, že mu může pomoci zimní příprava. A nebo je tu také možnost, že by se rozehrál na hostování v jiném klubu.

Může se stát, že se mužstvo v zimě ještě posílí?

Může. Zimní přestupní termín je dlouhý a některá ligová mužstva mohou nabízet hráče, na které třeba nemají prostředky. A pokud to bude fotbalista, který by nám mohl pomoci, budeme o něj usilovat. Ale šanci v přípravě A mužstva dostanou určitě i někteří mladí hráči z juniorky, kteří získali letos dorostenecký titul. Musím ale upozornit, že hráče vybírají trenéři a sportovní úsek a já tvořím pouze jakousi oponenturu.

Když jste mluvil o posilách zvenčí, měl jste na mysli konkrétní post v mužstvu?

Například uvažujeme, že bychom získali ještě jednoho technického a tvořivého fotbalistu typu Pavla Horvátha. Třeba i pro případ, že Pavel nebude moci z různých důvodů pro zranění či karty nastoupit. Ale i proto, aby dva takto tvořiví záložníci mohli hrát vedle sebe.

Kromě vaší role ve Viktorii se výrazně etablujete i v českém fotbale. Časopis Hattrick vás zařadil v anketě 50 nejmocnějších mužů českého fotbalu na páté místo. Oproti minulému hodnocení je to skok v žebříčku o osmnáct míst. Potěšilo vás to?

Já to beru jinak. V žebříčku za mnou je mnoho lidí, kteří mají určitě větší vliv než já. A v žebříčku přede mnou se najde určitě někdo, kdo takový zase nemá. Podle mě je to jenom hra, skutečný vliv se ve fotbale projevuje jinak.

Čemu přikládáte takový posun směrem vzhůru?

Asi je to způsobeno tím, že FC Viktoria Plzeň, kde jsem předsedou dozorčí rady, je daleko silnější než v minulosti. Zároveň jsem členem Komise pro agenty, kde si myslím, že jsme udělali kus dobré práce, a také jsem členem dozorčí rady STES (marketingová organizace ČMFS). Na STES je vyvinutý veliký tlak, přece jen je to firma, přes kterou proudí peníze za televizní práva, peníze od sponzorů, a tím se dostávám ke spoustě informací a i k určitému rozhodování z hlediska toku financí ve fotbale. Navíc mám výhodu, že nejsem dlouhodobě spojený s fotbalovým prostředím, a to mi umožňuje často říkat svůj názor bez ohledu na to, jestli se to někomu líbí nebo ne. Třeba to ale bude mít za následek, že budu příště na 50. místě.

plz_denik.jpgHattrick vás charakterizoval slovy: „Nosí sice brýle, ale na fotbal se určitě nedívá přes růžová skla. Ví, že jde o tvrdý nesmlouvavý byznys, a na rozdíl od jiných to s penězi umí. Půjčuje je ostatním klubům a tím je má zavázány. V létě ve velkém ´vykoupil´ Spartu, která mu vděčí za mnohé, a v Plzni vybudoval silný tým.“ Jak se vám  hodnocení zamlouvá?

Na té charakteristice je pravdivá jen část první věty. Ano, nosím brýle. Ale fotbal vidím růžově, myslím si, že není daleko doba, kdy fotbal v Čechách bude mít daleko vyšší návštěvnost, liga bude mít lepší úroveň a vedení fotbalového svazu bude daleko víc reprezentativní. Sparta nám za něco možná vděčí, ale my jí také. V době, kdy Plzeň postoupila do ligy, jsme za velmi slušných podmínek získali Jarolíma, Radu, později Šmejkala, Petrželu a několik hráčů na hostování. Mám za to, že se Spartou máme velmi korektní a přátelské vztahy.

Ve fotbalové branži se nepohybujete dlouho. Bylo pro vás složité se v ní zorientovat?

Když jsem ve fotbale pracoval možná týden i s cestou jeden z protřelých harcovníků mi řekl: ,,Ve fotbale musíš hned každému, koho potkáš, vrazit vidle do zad, nebo je vrazí on tobě.“  Já jsem mu tenkrát oponoval, vysvětlil jsem mu naše představy a dnes ten člověk nade mnou kroutí hlavou a pořád se mi dívá na záda, ale zatím tam žádné vidle nejsou… Orientace ve fotbalovém prostředí určitě není jednoduchá, ale je to zajímavé prostředí, kde se situace mění každou minutu, ostatně jako při utkání.

Kromě toho, že zastáváte klíčovou roli ve Viktorii Plzeň, pracujete také v komisi ČMFS pro agenty hráčů. Říká se o vás, že jste uhasil válku mezi nimi. Jak se vám to podařilo?

Nebylo to zase tak těžké. Především jsem inicioval schůzku všech agentů na ČMFS, kde došlo k výměně jejich názorů a nastavení určitých pravidel a rámce, ve kterém se budou pohybovat. Není tajemstvím, že mezi některými z nich byly napjaté vztahy a jejich vzájemné výměny názorů byly často velmi ostré. Podařilo se mi k jednomu stolu dostat dva kohouty, Pavla Pasku a JUDr. Kramariče, a dále jsem komunikoval s ostatními významnými agenty, například s Pavlem Zíkou a se Zdeňkem Nehodou. Nakonec si všichni uvědomili, že si přece ,,nevypustí vlastní rybník“. V současné době vstoupily v platnost nové směrnice pro agenty od FIFA a ty dost  omezily jejich pravomoci a nastavily přísnější pravidla.

Neuvažujete v klubu o podobné praxi  jako Teplice, kde se snaží hráče od vlivu agentů odstřihnout tím, že jim už v žácích a v dorostu nabízejí svého klubového agenta?

miroslav_kriz_small.jpgMy jsme s touto myšlenkou v Plzni přišli už před dvěma lety, kdy jsme se v době, kdy byl v Plzni trenérem Michal Bílek, dohodli na spolupráci s Janem Levým, mladým začínajícím agentem. Chtěli jsme mít pod kontrolou hráče z plzeňského regionu ve věku od 15 do 18 let a nabídnout těmto hráčům alternativu. Máme pro ně vytvořeny velmi slušné podmínky (lékařskou péči, internáty, školy, bydlení a další materiální zabezpečení), které nemůže žádný jiný agent nabídnout. Také ale může vzniknout extrém, který byl v Plzni, kde není žádným tajemstvím, že klub před Plzeňskou sportovní vlastnila italská skupina s agentem Zdeňkem Nehodou a ve Viktorii mělo z 25 hráčů asi 20 smlouvu s jeho agenturou. To nepovažuji za šastné.

Trenér Bílek po šesti kolech z klubu odešel do Sparty a nahradil ho Stanislav Levý, otec Jana Levého. Nebylo lepší tuto situaci řešit, aby nedocházelo ke střetu zájmů?

Bohužel po odchodu Michala Bílka do Sparty a po příchodu Standy Levého se situace skutečně zkomplikovala. Často jsem slyšel, a možná i oprávněně, že ten a ten hráč hraje proto, že má smlouvu s Janem Levým. A jiní hráči, pokud nebudou mít podepsanou smlouvu s Janem, tak si ve Viktorce neškrtnou. Samozřejmě se pak těžko hledá pravda a vznikají různé pochybnosti. Beru to i na sebe jako jednu z mých velikých chyb, že jsme tuto situaci nevyřešili ihned po příchodu Standy Levého do Plzně.

Říká se o vás, že máte názorově blízko k šéfovi Viktorie Žižkov Luďku Vinšovi, který nedávno oficiálně vyhlásil, že se bude příští rok v červnu ucházet o post předsedy ČMFS. Kdyby vám v případě svého zvolení nabídl funkci ve výkonném výboru svazu, přijal byste ji?

S panem Vinšem se samozřejmě znám, stýkám se s ním ve fotbalovém i obchodním prostředí. Ale stejně tak blízko mám ke každému, kdo to myslí s českým fotbalem dobře. A já si dovedu představit, že bych fotbalu mohl být svými zkušenostmi i na této úrovni užitečný. Ale zatím žádná taková nabídka na stole neleží. A navíc členy výkonného výboru volí valná hromada a ta se bude konat až v červnu příštího roku a do té doby jistě proběhne řada jednání.

Souhlasíte s názorem, že český fotbal nutně potřebuje změnu ve vedení svazu?

Naprosto, setrvávat v současném stavu není možné. Ve fotbalovém hnutí panuje nespokojenost, myslím, že je co napravovat a vylepšovat. Je třeba si uvědomit, že ČMFS má i s rozhodčími a trenéry téměř 650 tisíc členů, a to je obrovská síla. Takové množství lidí, když to řeknu s nadsázkou, by mělo mít vlastní ministerstvo. Jen pro zajímavost, druhým největším svazem je lední hokej a tenis s 65 tisíci členy, což je desetina fotbalového hnutí. I proto si český fotbal zaslouží odpovídající vedení svazu a také význam ve společnosti.

Vrame se k vašemu působení ve Viktorii Plzeň. Snem všech generací fanoušků Viktorie je důstojný fotbalový stánek, který už v  mnohem menších městech, než je Plzeň, dávno postavili. A vy myšlenku výstavby nového stadionu výrazně podporujete. Můžete říci, v jaké fázi přípravy jsou?

Na začátku tohoto týdne se  u plzeňského primátora sešlo vedení města, zástupci Viktorie Plzeň a investor stavby, společnost  Impower Finance. Klub a investor předložili radnici další návrhy multifunkčního sportovního areálu, jehož součástí by měl být i fotbalový stadion. Bylo rozhodnuto, že město si udělá svou studii, takzvaný koncesní projekt, který jasně řekne, kde vzít prostředky na financování. To znamená, jestli to bude financování dlouhodobé, půjčkou, dodavatelským úvěrem nebo nějakou jinou formou.  Investor ale nabízí městu i možnost, že by se ho financování areálu nemuselo vůbec týkat a mohlo by si stadion pronajmout. Koncesní projekt by měl v prvním čtvrtletí příštího roku také říci, jak velký stadion a pro kolik diváků se v Plzni postaví.

 S jakými pocity jste z jednání u primátora odcházel?

Nabyl jsem přesvědčení, že vedení města se přiklání k názoru, že stadion je nutné postavit, protože další dva tři roky už nelze čekat. Můj názor je, že to celé všechno dobře dopadne a Plzeň se důstojného fotbalového stadionu dočká. Shodli jsme se také na tom, že investovat do padesát let starého stadionu ve Štruncových sadech nemá smysl.

Pokud půjde vše hladce, do kdy by mohl nový stadion stát?

Nedokážu říci, zda v roce 2011, kdy Viktorii bude sto let, tam budeme moci hrát. Ale oslavy bychom tam už uspořádat mohli, i kdyby se měly konat na staveništi.