23. 3. 2008    Zápas

Viktorián k utkání s Teplicemi

FC Viktoria Plzeň

22. kolo / Neděle 23. 3. 2008, 20:15 /

22. kolo / Neděle 23. 3. 2008, 20:15

FC Viktoria Plzeň

0:2

(0:1)

FK Teplice

statistiky

Branky: 25. Lukáš, 84. Rosa

Diváci: 0

Ve 22. kole Gambrinus ligy hostila Viktoria Plzeň před televizními kamerami severočeské Teplice. Zde máte možnost nahlédnout do klubového zpravodaje VIKTORIÁN k tomuto...

Ve 22. kole Gambrinus ligy hostila Viktoria Plzeň před televizními kamerami severočeské Teplice. Zde máte možnost nahlédnout do klubového zpravodaje VIKTORIÁN k tomuto utkání.

 

 

Jak to vidím já.........

I přes nevydařené výsledky v posledních zápasech jsem stále optimistou. Přestože Viktoria v posledních třech zápasech ztratila body, její výkony určitě naznačily, že tým má vnitřní sílu, že i přes nepříznivý vývoj utkání bojuje, nevzdává se a dokáže se až do samého závěru prezentovat kvalitní ofenzivní hrou. Fotbal je především o maličkostech a při troše štěstí mohly zápasy s Ostravou, Zlínem, ale i Libercem dopadnout jinak. Viktoria doplácela především na špatné proměňování šancí, proto zůstávám i nadále optimistou a věřím, že hráči dnes dokáží nepřízeň zlomit a smolnou sérii ukončit. Trenér Levý je velký stratég a jsem přesvědčen, že opět vytáhne nějakého žolíka a tým dovede před televizními kamerami k výhře, o kterou se pak hráči budou moci rozdělit s příznivci, kteří přicházejí v nemalé míře svůj tým pravidelně povzbuzovat.

Zápas to však rozhodně nebude lehký, vždy Teplice díky poslední výhře nad Zlínem poskočily v tabulce na třetí místo a budou si chtít zcela určitě svoji pozici obhájit i zde v Plzni. Své do průběhu a kvality  utkání může říci i terén, ale i přes nepřízeň počasí a sněhové přeháňky, které zde v Plzni během týdne několikrát zahrozily, předpokládám, že bude hrací plocha připravena stejně tak kvalitně, jako je tomu vždy.

Profesionální klub to není pouze první mužstvo, ale široká mládežnická základna, která se snaží vychovávat hráče pro A tým. Díky maximální vstřícnosti a zájmu Viktorie o výchovu mladých fotbalistů, kde od loňského roku působím jako vyhledávač talentů, mohu říci, že v tomto směru jsme za poslední dobu udělali velký pokrok, a to i díky programu "Vzdělávání s Viktorkou", který často sehraje velkou roli při jednání s rodiči chlapců. Naší snahou je, aby i nadále ve Viktorii vyrůstali noví a noví hráči, kteří zde budou moci v budoucnosti obléknout prvoligový dres. O tom, že se nám naše práce daří plnit svědčí i to, že například v ročníku 1993 se nám společně s mými kolegy, podařilo přivést do Viktorie sedm mladých talentovaných fotbalistů, kterým zde jsou poskytnuty ideální podmínky a zázemí pro fotbalový růst. Ve spolupráci s dalšími kolegy obsáhneme za víkend až šestnáct zápasů, osobně se tedy o budoucnost plzeňského fotbalu nebojím, nebo jeho prestiž neustále roste. Proto jsem optimistou i v dnešním utkání. Věřím, že zápas se podaří svěřencům trenéra Levého dotáhnout do vítězného konce a že po závěrečném hvizdu se budeme moci společně radovat ze tří bodů. Viktorka do toho!!!!!!
Mgr. Vasil Feduň - absolvent FTUS UK Praha, majitel profesionální trenérské licence

 

Trenér Levý: Věřím, že duel s Teplicemi zvládneme

Na dosah měli zisk alespoň bodu v utkání proti Liberci fotbalisté Viktorie Plzeň. Na mužstvu bylo patrné nasazení, bojovnost i odhodlání po dvou porážkách opět uspět a navázat na vydařený start do jarní části první Gambrinus ligy.

 O výsledku vyrovnaného souboje rozhodla  vydařená akce soupeř v 52. minutě

na jejímž konci byla pohotová střela ve výborné formě hrajícího chorvatského útočníka Periče. Viktoria se snažila několikrát na vedení Severočechů odpovědět, ale gólman hostů Zdeněk Zlámal byl k nepřekonání. Po dvou gólových šancích měli TomᚠKrbeček i Ludovic Sylvestre, ale liberecký dlouhán míč za svá záda nepustil.

 „Mužstvu se nedá vlastně až na neproměňování šancí nic vytknout. Kluci dřeli, bojovali, vytvářeli si i šance. Mužstva mi bylo líto, že za svůj výkon nebylo odměněno ziskem bodů,“ litoval po zápase trenér Viktorie Stanislav Levý. “Prohráli jsme třikrát za sebou, to není příjemné. Ani pro nás, ani pro fanoušky. Není to ale důvod propadat panice, z téhle situace se můžeme dostat jen tvrdou prací v týdnu na tréninku,“ prohlásil kouč.

 Dnes mají viktoriáni proti Teplicím opět výhodu domácího prostředí.  „Mužstvo se celý týden pečlivě na nedělní zápas připravovalo. Tým je odhodlaný přerušit nepříznivou sérii tří porážek za sebou a vybojovat tři body. „Věřím, že zápas zvládneme. Musíme ale hrát stejně agresivně a bojovně jako proti Liberci. Nejedná se o žádné zázračné věci, musíme jen hrát s ještě větší koncentrací,“ burcuje tým před důležitým zápasem trenér Levý.

 Kouč Viktorie může počítat prakticky se stejným kádrem jako před týdnem. „K dispozici nebude samozřejmě ještě Varadi, který si proti Teplicím odpykává zbytek trestu za vyloučení ve Zlíně. Uvidíme, jak na tom budou zdravotně zranění hráči Petržela, Rodrigues i Psohlavec,“ dodává lodivod Viktorie.

 Teplice pokládá trenér Levý za zkušené a silné mužstvo. „Je to podobný tým jako Liberec, má ve svém středu velmi zkušené hráče, Verbířem počínaje a Doležalem konče. Silnou zbraní Teplic je rychlý přechod do útoku a perfektně zvládnuté standardní situace,“ upozorňuje na přednosti soupeře.

 Plzeňský kouč spoléhá hodně na pomoc fanoušků. „Chtěl bych jim poděkovat za podporu v utkání proti Liberci. Fandili a povzbuzovali nás do posledního okamžiku, což v Plzni nebývalo zvykem. Věřím, že nám pomohou i v dnešním zápase proti Teplicím. Budeme jejich podporu potřebovat,“ zve trenér  fanoušky do ochozů Městského stadionu ve Štruncových sadech.

 

Kapitán Rada: Bude to vyhecovaný zápas

Fotbalovou bitvu očekává v dnešní souboji s Teplicemi kapitán Viktorie Plzeň TomᚠRada. „S Teplicemi to bývají dramatické, vyhecované zápasy. Ani tentokrát to nebude jinak. Troufnu si tvrdit, že diváci se mají na co těšit,“ míní TomᚠRada.

 Podle něj lze očekávat podobný zápas jako před týdnem proti Liberci. „Moc důležité bude, kdo vstřelí první branku. Já věřím, tentokrát to budeme my. Už proti Liberci jsme si vytvořili spoustu šancí, ale ani jednu jsme nedokázali proměnit. Tentokrát se nám to už musí povést. Moc bych si to přál už kvůli fanoušků. Zaslouží si, abychom je odměnili ziskem tří bodů,“ myslí na příznivce Viktorie.

 „Potřebovali bychom i více sportovního štěstí, jako tomu bylo na podzim. Tehdy jsme vyhrávali zápas  třeba jen 1:0 nebo 2:1, často se štěstím, ale byly z toho tři body. Vždycky jsme dokázali alespoň jednu ze šancí proměnit. Věřím, že se nám štěstí zase vrátí,“ doufá kapitán Viktorie.

Na podzim předvedla Plzeň v Teplicích velmi dobrý výkon, sahala po třech bodech. Nakonec však odjela s prázdnou, když inkasovala v samotném závěru ze standardní situace po střele obránce Kleina. „Ten zápas máme stále v paměti, chvílemi jsme byli dokonce lepším týmem. Teď ale máme před sebou další souboj a příležitost k odvetě,“ obrací pozornost k dnešnímu duelu TomᚠRada.

 Utkání budou snímat v přímém přenosu kamery České televize. „Tohle vás vždycky vyhecuje, když utkání sledují i televizní diváci. Působí to pozitivně na motivaci hráčů, každý se chce předvést  tom nejlepším světle a ukázat, že fotbal hrát umí,“ spoléhá na přítomnost televizních kamer Rada.

 K velkým bojovníků v dresu Viktore patří stoper Petr Knakal. Umí vyburcovat tým nejen na hřišti, ale i v kabině. „Celý týden se navzájem hecujeme. Řekli jsme si, že takhle to už dál nejde, že musíme konečně zabrat a vyhrát. V mužstvu je bojovná nálada,“ potvrzuje 191 centimetrů vysoký odchovanec Viktorie.

 Klíčem k výhře bude nejen bojovnost nasazení, ale také efektivní koncovka. „Není přece možné, abychom donekonečna šance zahazovali. Věřím, že proti Teplicím tu střeleckou smůlu už protrhneme a vyhrajeme,“ dodává Petr Knakal.

 

 

Fotbalistům Viktorie pomáhá fyzioterapeut Lučan

Stará se o hráče Viktorie a je to právě on, kdo se je snaží po zraněních co nejrychleji vrátit zpátky do hry. Fyzioterapeut TomᚠLučan ale říká, že jeho práce není jen napravování důsledků zranění, ale také prevence. „Fyzioterapie je hlavně o prevenci. Ale připravuju i sportovce na operaci a pak nastupuju s cvičením v pooperační fázi.“

Podle Lučana se v Česku fyzioterapie začala rozvíjet až po roce 1989. „Dřív samozřejmě existovali rehabilitační pracovníci, ale až po revoluci byla fyzioterapie zařazena mezi vysokoškolské obory,“ vysvětluje a poukazuje na to, že i za poměrně krátkou dobu se česká fyzioterapeutická škola dostala na naprostou špičku. „Důkazem toho je známý docent Pavel Kolář, ale i spousta dalších odborníků.“

TomᚠLučan pracuje s celou řadou sportovců v různých odvětvích. Může tak srovnávat. „I fotbal má svá specifika,“ tvrdí. „A už to jsou různá svalová zranění nebo funkční poruchy. Ty pak léčíme a odstraňujeme.“

Množným číslem Lučan myslí celý tým odborníků, kteří se o Viktoriány starají. „Léčba je vždy týmová spolupráce,“ vysvětluje. „Nezbytná je tedy spolupráce s lékařem i masérem, někdy je nutný třeba i psycholog.“

A co to vlastně fyzioterapie je? „Vychází ze slov fyzio, tedy pohyb a terapie. Jsme tedy odborníci na pohyb, pohyboví analytici, kteří léčí fyzikálními prostředky.“

TomᚠLučan pracuje na Viktorce od podzimu, kdy jej oslovil týmový lékař Petr Nepraš. A mezi jeho klienty patří například obránce Martin Müller, který prodělal plastiku zkříženého vazu. „S Martinem spolupracuju už tři měsíce, jde určitě v současnosti o nejvážnější zranění hráče A-týmu,“ podotýká fyzioterapeut. „Léčba a rehabilitace je v takovém případě dlouhodobá, určitě ještě dva nebo tři měsíce spolu budeme pracovat.“

Podle Lučana je Martin Müller svědomitý pacient. „Doba hojení má své zákonitosti. My neovlivníme délku léčení, která u takového zranění trvá do plné zátěže kolem půl roku. Výrazně ale můžeme ovlivnit kvalitu léčby.“

A co na spolupráci s Tomášem Lučanem říká samotný Martin Müller? „Tomᚠje super člověk a cvičení s ním mi pomáhá. V každém případě mu věřím, že výsledek bude stoprocentní a já se zase vrátím na trávník v plné síle.“ 

 

 

Viktoria představila nové tleskadlo

Ještě před začátkem nedělního utkání se Slovanem Liberec představila FC Viktoria Plzeň novou pomůcku pro zatraktivnění atmosféry během prvoligových zápasů ve Štruncových sadech.

"Jedná se o realizaci prvního kroku v projektu Viktorie fanouškům," vysvětluje obchodní ředitel Plzeňské sportovní a.s. Petr Chvojka a dodává. "Doufáme, že uvedený dárek nejen potěší naše nejmenší příznivce, ale také umožní zvýraznit atmosféru, a tím jistě podpoří výkony našich hráčů na hřišti a celkově pozitivně ovlivní kulisu v průběhu ligového utkání." Jedná se o tleskadlo PVC - imitace dresu, které bylo před začátkem zápasu s Libercem rozdáno ZDARMA dětem v sektoru "M" na tribuně stadionu.

"Počítáme s tím, že tleskadlo budeme pravidelně rozdávat v průběhu jarní části na každém domácím utkání." Celkem je pro malé příznivce připraveno na tři tisíce kusů. Partnerem pro tleskadlo se stala společnost INGEM s.r.o., která se zabývá inženýrskou činností od přípravy stavby, projednání projektů pro územní a stavební řízení a dozor stavby až po kolaudaci a uvedení do trvalého provozu. V roce 2003 společnost INGEM inženýrská a.s. rozšířila svojí činnost o zprostředkování prodeje nových bytů a stavebních parcel a správu nemovitostí. Sídlo společnosti INGEM se nachází v Barrandové ulici č.26 v Plzni.

 

 

Juniorka zahájila jaro výhrou

Výhrou 2:0 nad Blšany vstoupili do jarní části fotbalisté Viktorie Plzeň. Díky získaným třem bodům se v tabulce posunuli na desátou příčku.

Již samotný začátek naznačil, že půjde o hodně. A přestože ani jeden ze soupeřů nemá body na rozdávání, hrál se v Luční ulici oboustranně ofenzivní fotbal.

Na branku však diváci čekali až do 70. minuty. Brankář Blšan Ivanka stačil pouze střelu Filipa Trantiny vyrazit a Antonín Presl dorážkou otevřel svojí premiérovou brankou ve svém premiérovém startu v ČFL skore - 1:0. O deset minut později se skore opět měnilo. Centrovaný míč brankář Ivanka neudržel a pohotový Bárta zvýšil na - 2:0. V závěru mohli skore ještě upravit nejprve Mudra, ale jeho střela mířila do náručí golmana. Pět minut před závěrečným hvizdem minul míč v ideální pozici Leitl, když si naskočil na centr Bárty.

Radost z výhry a tedy úspěšné premiéry nezastíral Antonín Presl, autor úvodní branky Viktorie. "Tak premiéra opravdu více než dobrá. Jsem moc rád, že se nám první zápas povedlo dovést do vítězného konce." Především trpělivost a aktivní hra, to byly hlavní strůjci vítězství. "První poločas byl sice nula nula, ale dokázali jsme být trpěliví a to se nám nakonec vyplatilo."

Trenér Sluka si především cenil kompaktního výkonu celého týmu. "Nastoupili prakticky bez doplnění z áčka, kromě Šimla, Süssera a Lukáše Krbečka, o to více si ceníme toho, že jsme zápas zvládli a dotáhli do vítězného konce. Ze začátku jsme byli aktivnější, jenže zhruba někdy okolo dvacáté minuty na nás dolehla nervozita a bylo tam spousty zkažených přihrávek. Druhý poločas jsme chtěli hrát ještě více aktivnější, ale bylo tam opět spousty nepřesných přihrávek. S příchodem Leitla se hra oživila a výsledkem zlepšené hry a získané převahy, byly dvě krásné branky." V příštím kole zajíždí plzeňská Viktorka na hřiště karlovarských Buldoků, kteří na podzim v Plzni prohráli 1:5.

FC Viktoria Plzeň B - FK Chmel Blšany 2:0

Poločas: 0:0

Branky: 70. Pressl, 80. Bárta.

ŽK: 0:2

ČK: 0:1 (42.Thomason)

Rozhodčí: Ochotnický - Dobrý, Fišer

Diváci: 200

Viktoria B: L.Krbeček - Trantina, Bauer, Süsser, Smola - Mudra (60. Leitl), Staněk, Šiml, Bárta, Dvořák (87. šuranský) - Presl (90. Bešta). Trenéři F. Sluka, Skála

 

Tipujte s Viktorkou

 

Již druhým rokem mají návštěvníci klubových stránek www.fcviktoria.cz možnost zúčastnit se výjimečné soutěže - TIPOVAČKA. Soutěž najdete v sekci FORUM, kde se můžete zaregistrovat a poté se tipovačky účastnit. Soutěž inicioval ve spolupráci s klubem jeden z fanoušků a díky jeho přístupu si tipovačka získává mezi příznivci stále větší přízeň. FC Viktoria Plzeň věnuje pro nejlépe tipující za každé kolo zajímavé ceny. Nejlépe tipující získávají ZDARMA vstupenky na domácí prvoligové zápasy FC Viktoria Plzeň. Nejlépe tipující za celou sezonu se pak mohou těšit na reklamní předměty FC Viktoria Plzeň a permanentní vstupenku na příští sezonu.

 

PRAVIDLA TIPOVAČKY

1. Základní ustanovení

Každý se může tipovačky zúčastnit jen jednou. Lehce se zjistí, pokud náhodou bude někdo tipovat za dvě jména. Všechny tipy jsou porovnány s daty ze serveru čtk.

 

2. Tipování a bodování

a) tipování na Plzeň

stav – výhra/prohra – 1 bod

          remíza - 2 body

počet gólů Plzně - 3 body

prémie za správný výsledek – 5 bodů

první střelec Plzně – 5 bodů

žádny střelec  - 3 body (napíšete žádný  - platí i pro vlastní gól)

tip na diváky (NOVINKA) – 1. 8 bodů, 2. 6 bodů, 3. 4 body, 4. 2 body, 5. 1 bod

maximum – 23 bodů

 

b) tipování na 2.zápas daného kola

stav – výhra/prohra – 1 bod

          remíza – 2 body

prémie za správný výsledek – 5 bodů

maximum – 7 bodů

 

c) tipování na celé kolo

góly – 5 bodů

žluté karty – 7 bodů

červené karty – 3 body

maximum – 15 bodů

 

3. Výhry a rozhodovací kritéria

Pro nejlepší 3 tipující v každém kole je připravena výhra v podobě vstupenky na příští domácí zápas.

Pro nejlepší 3 tipující za celou sezónu budou připraveny permanentky a reklamní předměty.

V případě rovnosti bodů pokud jde o určité kolo, tak může být výherců více než počet 3.

V případě rovnosti bodů pokud jde o celkové pořadí tipovačky, tak rozhoduje průměr na kolo, neboli počet účasti. V případě, že i tento faktor nerozhodne, výherců může být více než počet 3.

 

 

Dorosty v Hradci Králové úspěšné na polovinu

Ve svém druhém jarním vystoupení zajížděli dorostenci Viktorie Plzeň U19 a U17 na hřišti Hradce Králové. Svěřenci trenérů Krejčího a Žiláka kteří atakují první Olomouc sehráli nešastné utkání, ve kterém nejen přišli o body, ale také o nejlepšího střelce - Rudolfa Heráka, která po tvrdém zákroku v závěru první části musel předčasně do kabin a ještě v Hradci se musel podrobit lékařskému zákroku. Verdikt lékaře je neúprosný - šest týdnů sádra. "Je to pro nás citelné oslabení, nebo Rudla patří mezi klíčové hráče," přiznal trenér Karel Krejčí. "Věřím však, že kluci jej zastoupí a svým výkonem nahradí jeho absenci."

U19

FC Hradec Králové - FC Viktoria Plzeň 2:0

Poločas: 0:0

Viktoria: Frei – Blažek, Nový, Kabourek (74. Demjan), Mandous – Vaněček, Matas, Vitouš, Darida – Štverák, Herák (46. Mašek). Trenéři: Krejčí, Žilák

 

 

Šastnější byl trenér U17 Jiří Kohout, jeho tým dokázal v Hradci Králové vyhrát a připsat si tři veledůležité body. "Vyšel nám úvod obou poločasů, kdy se nám vždy podařilo vstřelit branku. Zápas jsme měli pod kontrolou, přišli i šance a zakončení. Vítězství je zcela zasloužené, kluci odehráli výborný zápas. Teď se musíme připravit na oba domácí zápasy s Budějovicemi a Slávií," uvedl.

U17

FC Hradec Králové - FC Viktoria Plzeň 0:3

Poločas: 0:2

Sestava: Cipra – Karlíček, Štefl, Brož, Ovčačík,  – Štípek (59. Chvojka),Demjan (41. Sluka), Sladký, Filinger, - Výtisk (65. Beránek), Kocour (75. Kadeřábek)

 

 

Remíza a porážka na Kladně

Těsnou porážkou vstoupili do jarní části dorostenci U18, kteří podlehli na Kladně 0:1. "V utkání plném osobních soubojů naši hráči předvedli kvalitní bojovný výkon a staršího soupeře dokázali herně přehrát. Mrzet nás však musí nevyužité brankové příležitosti, kterých jsme měli celou řadu," uvedl trenér Václav Mrázek.

U18

SK Kladno – FC Viktoria Plzeň 1:0

Poločas: 0:0

Sestava: Hroník – Doležal (51´Ptáček), Kysela, Hereit, Kubek (66´Štrajt) – Aubrecht, Janeček, Šlajs, Futro – Šíša (66´Bezděk), Mičkal.

 

Bod za remízu 0:0 si připsali dorostenci U16. "Od začátku utkání jsme soupeře jasně přehrávali byli agresivnější, rychlejší a zejména fotbalovější. Kombinacemi na jeden dotek po straně hřiště jsme si vytvořili několik slibných příležitostí, které bohužel hráči nezakončili přesně. Brankář domácích Hůla doslova čaroval i při jasných šancích zejména Richarda Pěničky. V utkání jsem byl spokojen téměř s bezchybnou defenzivní činností celého mužstva a mile překvapen tím, jak hráči dokázali do utkání přenést situace z tréninkového procesu, na kterém po celou zimní přípravu pracovali. Bohužel z naší strany chybělo to, co je ve fotbale to nejdůležitější, góly," okomentoval zápas trenér Jiří Skála.

U16

SK Kladno - FC Viktoria Plzeň  0:0

Sestava: Fillinger - Polesný, Růžička, Libotovský, Prais - Vachovec (51?Vokáč), Kůžel (75?Drahorád), Hoffmann, Folejtar (51?Szedmák) - Pěnička, Malcát (65?Chmiel).

 

 

 

Žáci v Hradci získali pouze bod

Bod za remízu 1:1 si v úvodním utkání přivezli z Hradce Králové žáci Viktorie U15. "Naše hra měla pohyb a z toho vycházela i vcelku slušná kombinační hra. Jediné co chybělo byly přesnější a pohotovější přihrávky útočníkům. Soupeř byl nebezpečný ze standardek a také první branku vstřelil přímo z rohu. Náznaky ke vstřelení branky jsme sice také měli, ale kluci je řešili příliš složitě, nerozhodně a bez razance a důrazu.Přesto bych řekl, že kluci utkání zvládli – o to hlavně po stránce psychické a snahy. Je to cenná remíza," uvedl trenér Josef Šneberger.

U15

FC Hradec Králové – FC Viktoria Plzeň 1:1

Poločas: 1:1

Branka: Sýkora

Sestava: Bouzek – Böhm, Kováč, Berenreiter, Vaňous – Rusňák (50. Hošálek),  Hamerník, Mrázek(50. Krčál), Sýkora – Mandula, Končal(65. Mundl). Trenér J. Šneberger

 

Naopak bez bodového efektu odjeli žáci U13. "I když se zápas výsledkové neodvíjel pro nás dobře, musím kluky pochválit, že až do posledních vteřin bojovali. Po vstřeleném gólu soupeře nesložili zbraně a nechali na hřišti asi momentální maximum, čeho jsou nyní schopni. Jako slabinu z naší strany vidím zejména v první půli nedůslednou hru krajních záložníků i beků, z první vážné chyby na pravé straně nás soupeř přečíslil a v 7. minutě zcela osamocený hráč Hradce na hranici vápna nezaváhal 1:0." Byla to paradoxně jediná gólová šance soupeře v zápase, ostatní možnosti řešila pozorná obrana a brankář Bejdák. Za předvedený výkon bych vyzdvihl za přehled a dirigentskou práci Čiháka, Glazera za bezchybný a bojovný výkon. Do dalších zápasů musíme zapracovat na útočné fázi, na jejím zjednodušení a přímočarosti", řekl trenér Roman Vyleta.

U13

FC Hradec Králové : FC Viktoria Plzeň 1:0

Poločas: 1:0

Viktoria: Bejdák - Thomayer, Glazer, Čihák, Kadlec (31´Lopata) - Tůma (31´Rytíř), Doležal, Soroka, Tušek (31´Král) - Vyleta, Chasin (37´Kuhajda). Trenéři: Vyleta, Bejdák. 

 

 

Viktoria má bohaté zastoupení v ženské reprezentaci

Hned osm hráček Viktorie Plzeň v těchto dnech zastupuje plzeňský klub v reprezentačních výběrech. Tím ale výčet Plzeňáků v reprezentaci nekončí, připočítat musíme i trenéra Josefa Dobrého a trenéra brankařek Luďka Šilhánka.

 

REPREZENTACE ŽENY A 

Kvalifikace ME  ( 20.3. 3008 ) - ANGLIE – ČR

Na kvalifikační utkání v Anglickém Doncasteru byly z plzeňského týmu Viktorie nominovány pro trvale kvalitní výkonnost:  Brankařka Ivana Odlasová a útočnice Michaela Marková.

 

REPREZENTACE ŽENY U-19

Přátelsky v Nymburku  (21.3.  a  23.3. 2008) - ČR – ŠVÝCARSKO

Na dvojzápas se Švýcarkami nominoval plzeňský trenér Josef Dobrý i plzeňskou juniorskou brankařku Veroniku Ranglovou a její sestru Lucii Ranglovou. Mezi náhradnicemi jsou ještě Tereza Myslíková a  Blanka Beštová. Reprezentační brankařky bude mít na starosti plzeňský trenér brankařů Luděk Šilhánek.

 

REPREZENTACE ŽENY U-17

Kvalifikace ME  v Praze  ( 25.3., 27.3., 30.3. 2008 Anglie, Nizozemsko, Belgie)

Na tři utkání kvalifikace ME sedmnáctiletých byla nominována i plzeňská Aneta Malinová a mezi náhradnicemi je Romana Mikysková. Reprezentační brankařky bude mít na starosti plzeňský trenér brankařů Luděk Šilhánek.

 

Mladší žačky a přípravka FC Viktoria zbrojí na obhajobu mistrovského titulu

Celou zimu se mladé fotbalistky Viktorie Plzeň připravovala dvakrát týdně v tělocvičně a každé úterý na umělé trávě. "Zimní přípravu zakončíme týdnem soustředění s tréninkem na VT v Žihli," upřesnil trenér Václav Rada a dodává. "Za zimní období jsme sehráli devět halových turnajů, kde jsme změřili své síly s chlapci. Devčata vyhrála tři turnaje v Žatci, dva v Tachově, v Domažlicích a dva turnaje v Plzni, které pořádala Viktorie. "Pouze v jednom jsme obsadili třetí místo. Doufám, že tyto dobré poznatky děvčata uplatní i v ligových zápasech.

Ligu mladé Viktoriánky zahájí 5. dubna domácím zápaeem s družstvem Ivančic, (podzimní výsledek 0:33). Poté zajíždí do Mělníka (1:16). V třetím utkání přivítají doma Hodonín (0:35) a v posledním kole zajíždí na Spartu Praha (0:5), po tomto zápase bude vyhlášen mistr ČR.

 

 

 

 

Jak jsme hráli s Teplicemi

Historií vzájemných zápasů mezi Plzní a Teplicemi listoval Václav Přibáň

Teplice působí v české nejvyšší soutěži 12. sezonu a už jen tři je dělí od vyrovnání dosud nejdelší účasti v 1. lize bez přerušení, které dosáhly v letech 1964 – 1979. V té době Plzeň odehrála 9 prvoligových sezon a až v desátém z osmnácti zápasů se jí nad Teplicemi podařilo zvítězit…

V sezoně 1967/68 vyhrály Teplice doma 3:1 a v Plzni brankou Přemysla Bičovského 1:0. I sezona 1970/71 znamenala pro Plzeň pouze roční pobyt v 1. lize, s níž se v posledním kole loučila právě v Teplicích porážkou 0:3 (sestup však měla jistý již dříve).

Návrat sice přišel okamžitě, s Teplicemi ale plzeňští opět prohrávali (2x 0:1), až v září 1973 alespoň remizovali (1:1) a po dalších dvou prohrách na teplické půdě (0:2, 0:1) se až v dubnu 1975 konečně dočkali vítězství (2:0). O půl roku později si z Teplic odvezli debakl 1:6! Za celé toto období získala Plzeň v Teplicích jen jediný bod, a to v 1. kole sezony 1976/77 za remízu 1:1, stejným výsledkem však dopadl i jarní zápas.

V březnu 1979, po prohře v Teplicích 0:1, klesla Plzeň na poslední místo v tabulce, nakonec se jí však ještě jednou (a v nejvyšší československé soutěži naposledy) podařilo udržet (skončila čtrnáctá). Zmíněné poslední místo obsadily právě Teplice a po patnácti letech se s 1. ligou rozloučily, hned za rok je ovšem následovala i Plzeň…

V letech 1980 a 1981 sice Teplice vždy vyhrály skupinu A NFL, návrat do ligy to ale nepřineslo – v kvalifikaci o postup totiž ztroskotaly na Hradci Králové a rok nato na Vítkovicích. Tím však kvalifikace definitivně skončila, od sezony 1981/82 se již do nejvyšší soutěže postupovalo přímo.

Už před koncem podzimní části bylo jasné, že o postup bude hrát trojice Olomouc, Plzeň, Teplice. A právě Severočeši ještě 3 kola před koncem vedli tabulku a pak hostili Plzeň, která ztrácela 1 bod. Domácí nakonec nečekaně podlehli 0:2, když na začátku 2. půle ještě za bezbrankového stavu nedali penaltu! Tím o postup přišli a spadli až na 3. místo, Plzeň se posunula jen na 2. místo, nebo Olomouc si už prvenství nenechala ujít.

V září 1982 zvítězili plzeňští v Luční ulici vysoko 4:0, ale na jaře už bylo vše úplně jinak – Teplice doma vyhrály 3:0 (tento stav byl již po 35 minutách!) a definitivně se dostaly do čela tabulky, Plzeň naopak po slibném podzimu zcela odpadla. Tento zápas byl jediný ze všech šestnácti „druholigových“ během let 1980-1991, který Plzeň s Teplicemi prohrála!

Severočeský klub se do 1. ligy probojoval po čtyřech letech, strávil v ní však jediný rok. Na sestupová místa se poprvé propadl až po 2. jarním kole a domácím „výprasku“ 1:6 od Vítkovic, 4 kola před koncem soutěže prohrál v Košicích dokonce 0:8…

V sezoně 1984/85 už tepličtí boj o návrat do ligy nezvládli a po slabém jaru jen se štěstím udrželi konečné 3. místo. Oba zápasy s Plzní skončily vždy 1:1. V dalším ročníku postoupila Plzeň, zatímco Teplice se propadly až na 12. místo! Domácí utkání vyhráli plzeňští 2:1, v Teplicích se hrálo 0:0. O rok později Teplice z ČNFL málem sestoupily, zachránila je až branka v poslední minutě v Hradci Králové (ten už měl naopak jistý postup). I v příštích letech končili tepličtí ve spodní polovině tabulky.

V listopadu 1987 se v Teplicích opět hrálo bez branek, před utkáním závěrečného kola ve Štruncových sadech v červnu 1988 už bylo o plzeňském postupu rozhodnuto. Výhru 2:0 zajistil Vladimír Vašák (vstřelil obě branky) a Plzeň se tak postarala o rekordní zápis: dokázala totiž vyhrát všech 14 domácích zápasů!

V sezoně 1989/90 se i podzimní utkání sehrálo až na jaře. Na teplické půdě se již potřetí za sebou hrálo 0:0. V červnu vyhrála Plzeň hladce 4:0, v následujícím ročníku po delší době také v Teplicích (1:0) a na jaře 1991 pak doma 3:0. Toto je dodnes poslední vzájemný zápas ve 2. nejvyšší soutěži, tepličtí z ní totiž (7 let po pádu z 1. ligy) sestoupili (!). 7x v řadě nedokázali Plzni vstřelit ani jednu branku! U tohoto teplického sestupu byl i Miroslav Janota, v letech 1992-1998 obránce Viktorie Plzeň.

Rok 1993 znamenal pro oba kluby posun o patro výš. Plzeňští se po čtyřech letech vrátili do 1. ligy, tepličtí po dvou do 2. ligy. O 3 roky později v této soutěži obsadili 2. postupové místo a od té doby patří ke stálým účastníkům nejvyšší soutěže.

A hned své historicky první utkání v české lize sehráli právě ve Štruncových sadech! Skóre se poprvé měnilo až 6 minut před koncem (v té době již hrála Viktoria oslabena o dva vyloučené hráče), kdy poslal hosty do vedení Pavel Verbíř, dnes jediný pamětník tohoto zápasu a v počtu odehraných sezon za jeden klub bez přerušení rekordman české ligy. V Teplicích už hrál i v sezoně 1992/93, která pro ně znamenala již zmíněný návrat do 2. ligy. Zpět k plzeňskému utkání, domácím se nakonec přece jen podařilo vyrovnat, 1:1 se hrálo i v úvodním jarním kole Na Stínadlech.

V další sezoně uspěli v obou zápasech domácí, Teplice 1:0 a Plzeň 2:0. V říjnu 1998 opět doma vyhrály Teplice (4:2, všechny góly padly v 1. poločase!) a půl roku poté se v Plzni hrálo bez branek. Zatímco tepličtí dosáhli svého nejlepšího umístění v 1. lize, Viktoria skončila také druhá – ale od konce…

Po postupu v roce 2000, poprvé od roku 1972, Plzeň prohrála i doma (0:2), svůj 1. gól za Teplice dal Martin Frýdek (bývalý záložník Sparty a reprezentace), který skóroval i v jarním utkání, kde se rozdíl ještě zdvojnásobil (1:5)! O plzeňském sestupu v té chvíli již bylo jasno…

V listopadu 2003 Viktoria sice domácí zápas vyhrála 2:0, bohužel to ale byla výjimka v jinak velmi neslavné sezoně. Před tímto utkáním totiž 7x po sobě nezvítězila a po něm dokonce 8x! Jarní porážka 1:2 v Teplicích definitivně potvrdila sestup.

Poněkud nešastně dopadla pro Plzeň obě utkání v sezoně 2005/06. V Teplicích dlouho vedla, ale již od 1. půle hrála jen v deseti kvůli nesmyslnému vyloučení. Necelých 10 minut před koncem uznali rozhodčí domácím branku, která nejspíš vůbec nebyla a vše rozhodl vlastní gól v 90. minutě… Půl roku nato ve Štruncových sadech vedla Viktoria už 3:0 a rozdíl mohl být třeba i dvojnásobný, pak ale přišel šok – během jediné minuty skórovali Martin Fenin a Edin Džeko (oba přišli na hřiště až v průběhu zápasu) a za další 2 minuty bylo již srovnáno (z penalty) na 3:3! Podobné selhání zřejmě nemá obdoby… Všichni střelci branek z obou utkání už působí v jiných klubech, totéž platí i o brankářích.

Vítězně pro Viktorii naopak skončil dosud poslední domácí zápas, i když se ujala vedení až 12 minut před koncem zásluhou střídajícího Tomáše Krbečka a na 2:0 uzavřel v nastavení rovněž střídající Petr Trapp. V jarní části nečekaně zvítězila i v Teplicích (2:1), kde bodovala po deseti letech a pěti prohrách v řadě. Předchozí plzeňská prvoligová výhra z Teplic pocházela z roku 1952 (!!). V podzimní části této sezony se hrálo znovu Na Stínadlech, tentokrát už ale vyhráli domácí gólem těsně před koncem, přestože dohrávali bez vyloučeného hráče. Minimálně od 60. let Plzeň v Teplicích neodehrála ani jediné ligové utkání bez obdržené branky…

 

 

FK Teplice

Unikátní start

Teplický fotbalový klub vznikl záhy po ukončení druhé světové války. Tehdy, na začátku května 1945, se v hotelu Ditrich sešli čtyři "otcové zakladatelé" a rozhodli se: Teplice musí opět mít svůj fotbalový klub. Před II. světovou válkou v Teplicích působil německý klub Teplitzer F.K. Byl to dobrý klub, hrál v I. československé lize.

Pánové Rudolf Cajthaml, Václav Anft, Josef Jirásek a Zdeněk Šteflík tehdy v roce 1945 položili základy moderní, nyní již ryze české historie teplického fotbalu. A byl to začátek více než úspěšný. Ještě v témže roce začal Fotbalový klub Teplice hrát pod hlavičkou SK Teplice-Šanov a během prvních tří let se dostal do nejvyšší soutěže, čímž vytvořil unikátní rekord. Takhle rychle mezi elitu se žádný nový klub nedostal!

 

Rychlé změny

Po prvních třech letech nastává období rychlého střídání názvů i partnerských podniků, zastřešujících klub. V roce 1948 začínají Teplice hrát pod novým názvem Sokol, o rok později již vystupují jako Technomat. Po dalších dvou letech, v roce 1951, změnil klub název na Vodotechnu, v roce 1952 na Ingstav a konečně v roce1953 na Tatran a po "delší době", v roce 1960, klub přijal další název Slovan. Přestože teplický klub tak rychle střídal partnerské podniky, stále si držel vynikající formu a hrál v I. lize (v roce 1952 skončil na třetím místě). Jak se však ukázalo, nebylo mu to nic platné.

 

Temné časy

Rok 1953 byl pro fotbalový klub rokem černým a odstartoval desetiletí bez účasti ve vrcholové lize. Klub byl totiž v roce 1953 na základě reorganizace tělovýchovy vyřazen z I.ligy, kde se tehdy nacházel na výtečném třetím místě. Důvod k vyřazení z ligy byl zcela paradoxní. Existovaly dva "Tatrany", jeden prešovský (hrál na 6. místě) a teplický. A dva Tatrany proti sobě, jeden český a jeden slovenský, to v tehdejších dobách bylo nemyslitelné. Teplický klub byl poslán dolů a prešovský klub pokračoval v I. lize.

Jedenáct let trvalo teplickým fotbalistům, než se vrátili do I. ligy a odstartovali zatím nejslavnější období své existence. Součástí, nedílnou podmínku a vlastně prvním krokem k této slavné éře bylo v roce 1966 rozhodnutí klubu přijmout nabídku ke spolupráci od místních skláren a přejmenovat se na TJ Sklo Union Teplice. Tím začala spolupráce, která s jedním přerušením trvá dodnes.

 

První "skleněné" období

Na konci let šedesátých měly Teplice vyzrálý fotbalový tým, předvádějící jeden z nejpohlednějších a nejúčinnějších fotbalů široko daleko. Teplice hrály výborné zápasy nejen doma, ale i v zahraničí. Například v roce 1969 teplický fotbal exceloval pod hlavičkou Český lev na exhibičním turnaji v Jižní Americe. V roce 1975 přivezl i nejcennější trofej z Teheránu, kde se hrál turnaj s mezinárodní účastí. V české lize byl klub úspěšný v roce 1971, kdy skončil na třetím místě. Ve stejném roce se zúčastnil i prvního kola Poháru UEFA. Teplické mužstvo se stalo také finalistou Českého poháru 1973, vítězem Českého poháru a finalistou Československého poháru v roce 1977.

9. května 1973 dostal fotbalový klub opravdu výjimečný "dárek" - nový stadión. Stadión, který musel být dokončen - z ideologických důvodů, stejně jako jiné významné stavby – k výročí "osvobození Rudou armádou", tedy k 9. květnu. Stadion byl dlouhou dobu chloubou celého českého fotbalu a to i přes uspěchané dokončení celé stavby. Dobrou pověst teplických fotbalistů ve světě dosvědčuje fakt, že slavnostního otevření se zúčastnil i tehdejší prezident FIFA, anglický lord Stanley Rous.

 

Mezihra

Název klubu byl se jménem Sklo Union spojen až do roku 1991. Po tomto roce se však přídomek Sklo Union z názvu klubu vytratil. Po fůzi teplického klubu s VTJ Žatec vznikl FK VTJ Teplice. Poté klub koupil podnikatel Frydrych, který klub přejmenoval - jak jinak - na FK Frydrych Teplice. Když nebyly splněny sliby ani smluvní závazky ze strany jmenovaného podnikatele, přišlo opět na řadu osvědčené spojení se sklárnami, v té době již společností Glavunion a.s. (současný Glaverbel Czech a.s.).

 

Druhé "skleněné" období

Nový majitel se rozhodl v Teplicích vybudovat moderní a především profesionální klub. FK Teplice proto změnil strukturu občanského sdružení a založil obchodní společnost. Majoritním vlastníkem a stěžejní konstrukcí fotbalového klubu je stále společnost Glaverbel Czech. K profesionálnímu fotbalu patří i profesionální zázemí. Postupná rekonstrukce stadionu vyvrcholila zastřešením východní a jižní tribuny a výstavbou umělé travnaté plochy v areálu stadionu. Fotbalový stadión Na Stínadlech se tak řadí mezi nejmodernější a nejbezpečnější stadiony v České republice a Evropě vůbec a splňuje všechna kritéria UEFA pro pořádání pohárových a reprezentačních zápasů.

 

Úspěch v české lize a cesta do Evropy

Od návratu do I. ligy v roce 1996 se teplický klub stále zlepšoval. Zatím poslední "vrchol" zažil v sezóně 1998/99 I. Gambrinus ligy, kdy obsadil druhé místo. Toto umístění bylo největším úspěchem v celé historii fotbalového klubu a zaručilo mu vstup do pohárové Evropy.

Na podzim roku 1999 sehráli Tepličtí významná utkání v obou hlavních evropských soutěžích. Nejdříve nastoupili proti německému klubu Borussii Dortmund v kvalifikaci o Ligu mistrů. Po velmi statečném výkonu však odešli dvakrát poraženi 0:1. Vyřazení z kvalifikace o Ligu mistrů znamenalo další přímý postup do prvního kola Poháru UEFA. V něm hráči FK Teplice vyřadili maďarský Ferencvárosi TC Budapeš, ale ve druhém kole potkali Real Mallorca, finalistu posledního Poháru vítězů pohárů, a ze soutěže vypadli.

Do evropských pohárů se Teplice znovu podívaly až v sezóně 2002/2003. V Intertoto Cupu sehrály šest velmi náročných utkání, kdy mj. vyřadily ve velmi prestižních utkáních slavný bundesligový tým 1. FC Kaiserslautern (1:2 a 4:0). V semifinále však byla nad síly Teplic italská Bologna FC (1:5 a 1:3).

Na začátku září 2002 byl vedením A-mužstva pověřen František Straka. Ten přivedl mužstvo po fantastické vítězné sérii až na 3. místo podzimní tabulky sezóny 2002/2003. Na jaře ale klub v tabulce ztrácel a nakonec skončil až šestý, ovšem dokázal vyhrát Pohár ČMFS! Pohárový titul se na Stínadla vrátil po dlouhých 27 letech, navíc to bylo teprve druhé vítězství v historii FK Teplice!

 

Pohár UEFA přepisuje historii klubu

Jako vítěz Poháru ČMFS se Teplice vrátily do Poháru UEFA po čtyřech letech. V prvním kole vyřadili žlutomodří německý Kaiserslautern (2:1 a 1:0) a ve druhém dokonce několikanásobného holandského mistra Feyenoord Rotterdam (2:0 a 1:1). Úspěch neznámého týmu ze severu Čech byl jedním z překvapení podzimní části Poháru UEFA.

Konečnou bylo pro Teplice až třetí kolo se skotským Celticem Glasgow (0:3 a 1:0).

 

Nový kouč dává šanci mladým nadějím

V letní přestávce před ročníkem 2004/2005 přichází do Teplic zkušená trenérská dvojice Mareček – Bartl, která po odchodu špílmachra Horvátha klade důraz na práci s mladými hráči.

Teplický fotbalový klub je na nejlepší cestě stát se třetím symbolem, tradičně spojovaným s Teplicemi. Po lázních a sklářství je teplický fotbal pojmem, který dobře znají čeští i evropští fotbaloví fanoušci, sportovní redaktoři, všichni místní patrioti i třeba lidé, jinak fotbalu neznalí. A na této úspěšné cestě teplického fotbalu se neodmyslitelně podílí společnost Glaverbel Czech a.s.. Spojení silných partnerů přináší své ovoce.

 

FK Teplice - Management

Představenstvo:

předseda představenstva                                      Dr. Ing. Štěpán Popovič, CSc.

člen představenstva                                                 Ing. Jaroslav Přerost

člen představenstva                                                 JUDr. Pavel Čada


Dozorčí rada:

předseda dozorčí rady                                             Ing. Pavel Šedlbauer

člen dozorčí rady                                                      Ing. Jiří Mašek

člen dozorčí rady                                                      Ing. Petr Hynek


Vedení:

ředitel společnosti                                                    František Hrdlička

ekonomický ředitel                                                   Lenka Capoušková

sportovní manažer                                                    David Köstl

obchodní a marketingový ředitel                             Petr Heidenreich

technický ředitel                                                        Stanislav Šmrha

sportovní sekretář                                                     Jan Skýpala

organizační pracovník                                              František Šnobr

Šéftrenér mládeže                                                    Martin Dolinský

 

 

 

 

Soupiska

Realizační tým:

jméno                                        funkce                                        

 Köstl David                             vedoucí mužstva                     

 Rada Petr                               hlavní trenér                             

 Klucký Zdeněk                        asistent trenéra                      

 Štěrba Jan, MUDr.                 lékař                                         

 Poustka Eduard                     masér                                      

 Počta Vladimír                        trenér brankářů                       

 Sláma Jaroslav                      kustod                                      

 Klement Ondřej                      fyzioterapeut                           

 

brankáři

číslo hráče                                     jméno                                             rok narození

21                                                   Kolář Patrik                                   1981

1                                                     Slavík Martin                                 1979

30                                                   Belic Tomᚠ                                 1978

obránci

číslo hráče                                     jméno                                             rok narození

3                                                     Kaufman Josef                             1984

4                                                     Klein Martin                                   1984

18                                                   Ryška Vlastimil                             1982

22                                                   Rosa Antonín                                1986

15                                                   LukᚠPetr                                     1978

14                                                   Merzič Samir                                1984

8                                                     Leandro Vieira                             1979

6                                                     Vidlička Vlastimil                          1981

25                                                   Bartoš Jan                                     1989

záložníci

číslo hráče                                     jméno                                             rok narození

10                                                   Benát Petr                                     1980

9                                                     Verbíř Pavel                                  1972

12                                                   Doležal Michal                              1977

19                                                   Mareš Jakub                                 1987

11                                                   Sabou Jiří                                      1974

24                                                   Štohanzl Jan                                 1985

7                                                     Gašparík Michal                           1981

5                                                     Ljevakovič Admir                          1984

útočníci

číslo hráče                                     jméno                                             rok narození

23                                                   Smíšek Petr                                  1978

18                                                   Smejkal Michal                             1986

16                                                   Jun Tomᚠ                                   1983

20                                                   Hesek Andrej                                1981

 

Související články