AKTUALIZOVÁNO – Soupeřem Viktorie Plzeň ve 2. předkole Ligy mistrů bude Željezničar Sarajevo. O tom, že se český šampion utká s mistrem Bosny a Hercegoviny, rozhodlo losování v Nyonu deset minut po poledni. První utkání odehrají Západočeši v domácím prostředí 16. či 17. července, odveta je na programu o týden později.

AKTUALIZOVÁNO – Soupeřem Viktorie Plzeň ve 2. předkole Ligy mistrů bude Željezničar Sarajevo. O tom, že se český šampion utká s mistrem Bosny a Hercegoviny, rozhodlo losování v Nyonu deset minut po poledni. První utkání odehrají Západočeši v domácím prostředí 16. či 17. července, odveta je na programu o týden později.

Željezničar, který byl založen v období, kdy ještě existovalo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, je stálicí na fotbalové scéně Bosny a Hercegoviny. V posledních dvou letech nepoznala tamní nejvyšší fotbalová soutěž jiného vítěze. V právě skončeném ročníku navíc sahal sarajevský klub také po zisku bosenského poháru, ale ve finále ho porazil Široki Brijeg. Ve své dlouhé historii si bosenský titul připsal „Željo“, jak se klubu mezi jeho fanoušky přezdívá, šestkrát. Jedenkrát, na počátku 70. let, kraloval i první jugoslávské soutěži a v roce 1985 se dokonce propracoval až do semifinále Poháru UEFA, kde nakonec nestačil na maďarský Videoton. V posledních letech však možná více než úspěchy na domácí scéně proslavil tento sarajevský celek jeho známý odchovanec. Řeč je o Edinu Džekovi, který udělal své první fotbalové krůčky právě v modrých barvách Željezničaru. Přes angažmá v Teplicích a v německém Wolfsburgu se nakonec prostřílel až do Manchesteru City.

V souvislosti s historií fotbalových klubů z Bosny a Hercegoviny není možné nezmínit relativně nedávné události, které tuto balkánskou zemi zasáhly v první polovině 90. let. Na hřišti Željezničaru se tehdy odehrávaly o poznání jiné události, než ke kterým má sloužit. Stadion Grbavica byl totiž tím místem, kudy procházela vojenská linie mezi znepřátelenými tábory. Na tento fakt vás dodnes obraz visící na stadionu i fanoušci „Željo“ upozorňují. Radikální skupina fans, přezdívaných Manijaci, se pak nejvíce vymezuje proti druhému známému sarajevskému klubu, FK Sarajevo.

Oba dva tyto celky mají však společné, že na jejich lavičce působil Jiří Plíšek, český kouč, který je v Bosně a Hercegovině velmi uznávanou personou. Ano, tušíte správně. Právě on objevil pro světový fotbal Edina Džeka. Željezničar si také během své více než devadesátileté historie zahrál v rámci evropských soutěží několik duelů proti českým celkům. Jmenujme například zápasy s Baníkem Ostrava či Teplicemi.

Nyní se však sarajevský klub poprvé střetne s plzeňskou Viktorií. Jeho trenérem je Amar Osim, který byl dříve profesionálním fotbalistou a na svém kontě má i hráčská angažmá ve Francii. Jako kouč působil také v Japonsku, ale od roku 2009 trénuje Željezničar, který již předtím vedl v letech 2001 až 2003. Ze známějších hráčů soupeře Plzeňanů jmenujme Muamera Svraku, který si v loňském ročníku připsal debut za národní tým Bosny a Hercegoviny. Zajímavým záložníkem je také Samir Bekrić, jenž v Željezničaru hrál v letech 2006 až 2010, ale následně si vyzkoušel, jakou úroveň mají fotbalové ligy v  Jižní Koreji a Kazachstánu. V roce 2012 se do Sarajeva vrátil. Dále jmenujme jednoho z mála zahraničních fotbalistů na soupisce soupeře Viktorie, Yaniho Urdinova, který je makedonským reprezentantem.