Nadcházející dvě utkání plzeňské Viktorie v předkole Ligy mistrů se Željezničarem Sarajevo jsou příležitostí podívat se do historie. S kluby z bývalé Jugoslávie neměla v minulosti Viktoria zase až tak časté styky, ale kupodivu hned její druhý zahraniční zájezd ve více než stoleté historii směřoval do tehdejší Jugoslávie a také do Sarajeva.

Nadcházející dvě utkání plzeňské Viktorie v předkole Ligy mistrů se Željezničarem Sarajevo jsou příležitostí podívat se do historie. S kluby z bývalé Jugoslávie neměla v minulosti Viktoria zase až tak časté styky, ale kupodivu hned její druhý zahraniční zájezd ve více než stoleté historii směřoval do tehdejší Jugoslávie a také do Sarajeva.

 

Psal se rok 1926. Viktoria měla už tři roky za se sebou velice úspěšný první zájezd do Španělska a od roku 1922 také pravidelně vyhrávala Mistrovství západočeské župy. Stejné to bylo i v tomto roce, kdy se mistrem stala už popáté v řadě a v tomto roce to bylo cenné vítězství i proto, že se mistrovství hrálo poprvé dvoukolově. Zároveň klub slavil patnácté výročí od svého založení a jako dárek přidal svým fanouškům i prvenství v župním poháru, kde Viktoria nezakolísala ani jednou a bezpečně zvítězila. Velkým úspěchem byl i zisk titulu Mistr českého venkova. Domácí zápasy v té době hrála Viktoria na svém hřišti na Královském náměstí, což je dnešní náměstí Míru.

Klub ale také potřeboval vydělat nějaké peníze a v myslích funkcionářů byl stále památný první výjezd do Španělska, který skončil sportovním i ekonomickým úspěchem. V květnu a v červnu 1926 proto Viktoria podnikla svůj druhý zahraniční výjezd, tentokrát do Jugoslávie. Sehrála tam celkem 8 zápasů. A hned ten první se hrál právě v Sarajevu, s místním SAŠK ale plzeňský tým prohrál 2:5. Hned druhý den si to Viktoria rozdala se Slavií Sarajevo a opět prohrála, tentokrát těsně 3:4. Potom se však nᚠcelek zlepšil a 2. června přišlo první vítězství 6:4 nad reprezentačním mužstvem Dubrovníku a následující den byla vybojována výhra 3:2 s DOŠK Gruž.

Následoval přesun plzeňské výpravy do Splitu, kte se 5. června Viktoria utkala s místním Hajdukem, ale na tento duel by plzeňští borci nejraději ihned zapomněli, nebo prohráli vysoko 0:6. Hned druhý den se hrála odveta, která naopak byla v podání celku z Československa velmi dobrá, Viktoria tentokrát nad Hajdukem zvítězila 3:2. Poslední dvě utkání zájezdu sehrála Viktoria v Mostaru, ale výsledky se bohužel nedochovaly.

Když se v plzeňském klubu bilancoval celý kalendářní rok 1926, bylo konstatováno, že Viktoria sehrála celkem 61 utkání, z nichž 36 bylo vítězných, 5 nerozhodných a tým zaznamenal 20 porážek. Celkové skóre roku 1926 bylo aktivní: 210:142. V této bilanci je zahrnut i zmíněný zájezd do Jugoslávie včetně dvou zápasů v Sarajevu. V tomto roce nastupovali za Viktorii hráči Josef Šebek, František Grill, Vila Petráš, Jindřich Protiva, František Krečmer, František Šimek, František Tyrpekl, Josef Turek, Jindřich Tyrpekl, Antonín Frojda, Ladislav Bartovský, Ladislav Pužej, Rudolf Křenek, Jindřich Kučera, Sláva Brabec, Bohumil Hochmann, Ladislav Klečka, Ladislav Pužej. Lze předpokládat, že drtivá většina z nich zájezd do slunných končin absolvovala. Nejlepšími střelci mužstva v tomto roce byli Rudolf Křenek a Ladislav Klečka.

Před 87 lety psali tito hráči historii Viktorie Plzeň, cestovali na jih Evropy a v Sarajevu dvakrát prohráli. Teď je na současných borcích, kteří tvoří dosud nejslavnější kapitolu historie plzeňského fotbalu, aby tyto letité a dávným věkem téměř zapomenuté prohry pomstili.